Hajdemo u planine: Gotovo pet stotina Bjelovarčana stres liječi – planinarenjem! Doznajemo zašto je to dobro
Globalna pandemija covida mnoge je „potjerala“ u prirodu i otvorila im oči. Mnogi su tek tada otkrili planinarenje, iznimno zdravu aktivnost čije su dobrobiti brojne, od kretanja planinarskim stazama do boravka na svježem zraku. Kombinacija je to dobra i za dušu i za tijelo.
O svim dobrobitima planinarenja već dobro znaju u Hrvatskom planinarskom društvu Bilogora koje je ove godine proslavilo stoti rođendan.
-Društvo je osnovano još 1924. godine tako da ove godine obilježavamo 100 godina od osnivanja društva i u biti smo jedna od starijih planinarskih društava s obzirom da u Hrvatskoj organizirano planinarsko ove godine obilježava 150 godina – rekla nam je Anamarija Pađan iz Bilogore.
Pađan ističe kako je HPD Bilogora jedan od rijetkih planinskih društava koji ima i vlastiti planinarski dom na lokaciji gdje djeluje.
Zdravstvene dobrobiti
Pozitivni učinci planinarenja na zdravlje brojni su, stručnjaci ga opisuju kao aktivnost dobra i za dušu i za tijelo.
– Planinarenje je najprirodniji oblik sporta za čovjeka jer se čovjek kreće, hoda, pješači uzbrdicama i jednostavno je to prirodno. I smanjuje i rizik od kroničnih bolesti, naravno utječe na tlak, povećava kapacitet pluća ljudi, osnažuje srce – rekla nam je o zdravstvenim dobrobitima sugovornica.
-Što se tiče psihičkih, da, ono osnažuje i rad mozga, poboljšava raspoloženje, svugdje se uvijek priča da i ublažuje stres i depresiju. Tako da utječe stvarno na jako puno toga kod čovjeka – dodala je.
Kako nam kroz šalu govori sugovornica, mnogi u ruksacima osim vode nose nešto domaćih proizvoda za okrijepu. Tako se u pauzama nerijetko degustiraju kolači, čvarci ili kobasice pa planinarenje možda nije aktivnost za izgubiti koju kilu, već za održavanje težine.
Velik broj članova
Kako nam govori sugovornica, u HPD-u s brojem članova nemaju problema, a ujedno su i jedna od najbrojnijih društava u Bjelovarsko – bilogorske županije.
-Trenutno imamo 491 člana, od toga 97 umirovljenika, 301 seniora i 93 nam se odnosi na djecu i mladež. U ovoj kategoriji mladeži to je od 10 do 18 godina je tridesetero, a ovo ostalo su mlađi od 10 godina – poručila nam je Pađan.
Brojni izleti
Ekipa iz planinarskog društva Bilogora nogama je obišla brojne planinarske i šumske staze diljem Hrvatska, a godišnje odrade oko 35 izleta.
-Inače godišnje imamo oko 35 izleta, otprilike 3 izleta mjesečno, ovisno o godišnjem dobu. Tijekom ljeta srpanj-kolovoz imamo možda 1-2 izleta zbog korištenja godišnjih i zbog toga što su jednostavno velike vrućine – rekla nam je o rasporedu Pađan.
Planinarenje po velikim vrućinama nikako nije bezazlena aktivnost, stoga se najviše izleta provodi u proljeće i jesen.
-A u proljeće i jeseni imamo skoro pa svaki vikend izlete. Idemo u sve dijelove Hrvatske, od Slavonije, Središnje Hrvatske, posjećujemo normalno Gorski Kotar, Liku koji su najzanimljiviji, Istru, Dalmaciju, zaista sve obuhvatimo – dodala je Pađan.
Fit Kid Ježić
U planinarskom društvu Bilogora djecu od malih nogu uče važnosti kretanja i boravljenja na svježem zraku. Za to je zadužen projekt Fit Kid Ježić.
-Radi se o projektu gdje su zamišljena tri izleta, jedan dvodnevni koji smo odradili prošli mjesec i još dva jednodnevna izleta. Tako smo posjetili Papuk, djeca su baš bila oduševljena jer mi je to bilo prvo spavanje u planinarskom domu, baš su bili veseli. Imali smo i planinarske aktivnosti, učili su o planinarskoj opremi, slagali su šator, planiramo još izlete na Strahinčicu u Zagorje.
Male ježiće još očekuje radionica izrade skloništa u prirodi i osnove prve pomoći kod ozljeda koje su česte prilikom planinarenja, sve vrijedna znanja.
FOTO: Privatna galerija HPD Bilogora.