[FOTO] Sjećanje na 19 heroja: 33 godine od tragične žrtve za domovinu

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Komemoracija koja se održala u organizaciji Hrvatskog časničkog zbora Pakrac-Lipik kod spomen kapelice u Gornjoj Obriježi, u nedjelju, 6. listopada, bila je prigoda za prisjećanje na tragične događaje koji su se odigrali istog datuma, 6. listopada 1991. godine. Tog sudbonosnog dana, tijekom zasjede i sukoba sa srbočetničkim neprijateljem u Batinjanima i Gornjoj Obriježi, izgubljen je život 19 hrabrih hrvatskih branitelja. Među njima se nalazio i tadašnji zapovjednik obrane Pakraca, Stjepan Širac.

Uoči komemoracije u Gornjoj Obriježi, vijenci su položeni na spomenike poginulim braniteljima u Batinjanima i Velikom Banovcu. Zatim su ispred spomen-kapelice u Gornjoj Obriježi vijence za poginule hrvatske branitelje položili predstavnici obitelji poginulih branitelja, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i gradonačelnica Pakraca Anamarija Blažević, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Dren Stoček, voditelj Veteranskog centra u Daruvaru, izaslanik ministra obrane Vjekoslav Šuperina, viši savjetnik Područnog odsjeka za poslove obrane Požega, te požeško-slavonski dožupan Ferdinand Troha.

Počast su također odali i predstavnici gradova Lipika i Pakraca, zajedno s predstavnicima Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata s pakračko-lipičkog područja, te mnogi drugi predstavnici vojnih, policijskih i civilnih udruga iz središnje Hrvatske. Među prisutnima koji su odali počast poginulim braniteljima bio je i Vladimir Delač, tadašnji povjerenik Vlade Republike Hrvatske u općini Pakrac.

Zločin ne smijemo zaboraviti

Marijan Čapek, predsjednik Hrvatskog časničkog zbora Pakrac-Lipik, obratio se prisutnima prisjećajući se teških ratnih dana 1991. godine. Naglasio je kako su unatoč pokušajima da se zaborave, mnoge uspomene ostale duboko ukorijenjene. Opisao je tadašnju situaciju, kada su bili suočeni sa slabom komunikacijom i stalnim granatiranjem Pakraca, dok je Badljevina doživjela teške napade od 4. do 6. listopada. U tim napadima uništene su brojne kuće, crkva i dom. Čapek je također istaknuo kako ne smijemo oprostiti počinjene zločine jer bi to bilo jednako počinjenju novog zločina.

Bolni događaji za cijelu Hrvatsku

Požeško-slavonski dožupan Ferdinand Troha u svom obraćanju izrazio je duboku sućut obiteljima koje su prije 33 godine na ovom mjestu izgubile svoje najmilije. Istaknuo je kako u kolektivnoj memoriji svake zajednice postoje prijelomni datumi – trenuci koji postaju prekretnice i po kojima dijelimo vrijeme na “prije” i “poslije”. Naglasio je da su ti događaji bili bolni ne samo za Pakrac, nego i za cijelu Hrvatsku.

Važnost očuvanja zapisa o ratnim događajima

Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, pakračka gradonačelnica Anamarija Blažević, kao ponosna gradonačelnica grada-heroja Pakraca, posebno je zahvalila povjesničaru Branku Križanu i njegovim suradnicima koji prikupljaju svjedočanstva branitelja kako bi sačuvali njihova iskustva od zaborava. Istaknula je važnost očuvanja zapisa o ratnim događajima, ne samo zbog branitelja i onih koji više nisu s nama, već i zbog budućih generacija koje će graditi budućnost Pakraca. Također je zahvalila ministru Tomislavu Medvedu, čijom će se podrškom, sukladno novom zakonu o hrvatskim braniteljima, u Pakracu izgraditi novi Centar za branitelje.

Nakon prigodnih govora, održana je sveta misa za sve poginule branitelje Lipika i Pakraca, koju je služio Josip Krpeljević, kanonik požeškog Stolnog kaptola, zajedno sa svećenicima Pakračkog dekanata.

foto i tekst: Matija Kulhavy

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!