Tri učiteljice iz Osnovne škole Rovišće stekle nova znanja na edukacijama u Dublinu…
U nizu edukacija koje pohađaju učitelji Osnovne škole Rovišće u sklopu Erasmus+ KA1 projekta, financiranog bespovratnim sredstvima Europske unije, pod nazivom Equal: Everybody’s Quest Until All Learn, odnosno Zadatak svih, dok svi ne nauče, Osnovna škola Rovišće donosi tri kratka osvrta na različite međunarodne seminare u Dublinu koji se smjestio na istočnoj obali irskog otoka kao najveći i najvažniji irski grad.
Učiteljice OŠ Rovišće Maja Markešić, Andrea Mikula i Davorka Jug imale su priliku steći nova znanja na zanimljivim i konstruktivnim edukacijama na Europass učiteljskoj akademiji Irske (Europass Teacher Academy Ireland).
Tema edukacije učiteljice engleskog jezika Maje Markešić bila je kreativnost, kritičko razmišljanje, komunikacija i kolaboracija u školama (The 4 C’s: Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools). Njena grupa, pod vodstvom mentorice Justine Nandale, sadržavala je članove iz Finske, Portugala, Španjolske, Češke te, uz nju, još 4 kolegice iz Hrvatske. Kroz pet dana su putem prezentacija, dramatizacija i raznih igara radili na temama kao što su motiviranje učenika za rad, integriranje zabave u nastavni proces, organizacija vremena, uspješna komunikacija s učenicima, rješavanje problema na kreativan način, kritičko promišljanje te davanje konstruktivne kritike. Radom na spomenutim temama stekli su znanja i alate koji će im biti korisni u daljnjem radu u učionici, a intenzivnom suradnjom i radom unaprijedili su i svoje komunikacijske vještine na engleskom jeziku.
Učiteljica razredne nastave Andrea Mikula pohađala je edukaciju početkom travnja pod nazivom „Embracing Diversity, Preventing Bullying and Violence“ ili u prijevodu na hrvatski jezik „Prihvaćanje različitosti, prevencija bullinga i nasilja“ u trajanju od šest dana. Istu edukaciju u njenoj skupini pohađali su učitelji iz Italije, Španjolske, Finske i Njemačke. Učiteljica Mikula naučila je nove metode i upoznala se s mnogobrojnim alatima koji će njenim kolegama i njoj pomoći u sprječavanju i rješavanju problema sukoba među učenicima, s kojima se svakodnevno susreću. Neki od tih alata su: upravljanje sukobom, odgovor na sukob, igra izbora, empatično slušanje, vrući stolac, rekonstrukcija priče itd. Otvorenost i prijateljsko ozračje među kolegama tijekom edukacije, uvelike su pridonijeli produktivnosti svih sudionika te će to iskustvo učiteljica Mikula prenijeti na kolektiv kao i sva stečena znanja. Dublin kao grad pun pozitivne energije koja potiče na kreativnost i na nju je ostavio snažan dojam. Bogata kulturna baština i izmjena godišnjih doba u jednom danu, posebnost su Irske koje će svakako još dugo pamtiti.
Učiteljica hrvatskoga jezika Davorka Jug tijekom svibnja sudjelovala je na radionicama IT stručnjakinje Jacke McCann o uporabi digitalnih alata i novih medija u nastavi. Radionice, koje je polazila, donijele su nova znanja o koracima u izradi tzv. podcasta, odnosno o snimanju digitalnog video i audio sadržaja i njegova objavljivanja na webu. U skupini s učiteljima iz Grčke, Španjolske, Njemačke i Poljske, učiteljica Davorka Jug je imala priliku pisati scenarij i montirati radijsku emisiju te stvoriti vlastiti podcast koji je predstavljen na završnom danu seminara Irske učiteljske akademije u Dublinu. Puno praktičnog rada na radionicama ponudilo je smjerove na koji način implementirati nove medije u redovitu nastavu i izvannastavne aktivnosti. Stečeno znanje podijelit će s učenicima i učiteljima u svojoj školi i na stručnim vijećima. Uskoro će i učenici OŠ Rovišće oblikovati svoj prvi podcast ili radijsku emisiju na temu rodne ravnopravnosti, a dogovorena je i suradnja s kolegama iz Španjolske i Poljske pa će već u sljedećoj školskoj godini biti ostvaren i novi projekt između OŠ Rovišće te škola u Valenciji i Katowicama koji će uključivati nove medije.
Multikulturalnost, osebujna klima, mnoštvo očuvanih povijesnih građevina kao i jedinstven stil gradnje ostavili su snažan dojam na učiteljice koje su s kolegama iz drugih europskih država ostvarile izvrsnu suradnju i dogovore za buduće zajedničke međunarodne projekte.