Tako je govorio Nikola Štedul, pobjednik, a ne žrtva

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

“Moj život je prepun svjedočanstava o herojstvu hrvatskih ljudi, odlučnosti i spremnosti na žrtvu za slobodu našega naroda.

U ovome trenutku moje su misli s tisućama takvih ljudi, od kojih mnogi nisu više među nama. Iako je današnji dan Europski dan obilježavanja žrtava totalitarnih režima, gospođo Predsjednice, dragi prijatelji, ja se ne osjećam žrtvom. Ja sam pobjednik.

U ovom trenutku pobjednik je svaki čovjek koji je bio prognan, koji je patio, koji je umro sa snovima o slobodnoj Hrvatskoj. Želim reći da bez obzira na cijenu, nikada ponosan narod ne smije svoju budućnost graditi na statusu žrtve. Jer upravo na taj način odustaje od pobjede, a žrtve nemaju smisla ako ne vode pobjedi. Pobjedom i uspjehom se vrednuju naše žrtve.

Mi smo svoj prvi cilj ostvarili proglašenjem samostalne države, drugi je bio njena obrana, a ciljeve pred nama ćemo također ostvariti. Jer smo pobjednički narod”, rekao je Nikola Štedul prije šest godina kada mu je predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović uručila u prigodi Europskoga dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, odličje Red Stjepana Radića kao bivšem hrvatskom političkom emigrantu i stradalniku za osobite i višegodišnje zasluge i stradanja u borbi za nacionalna i socijalna prava i razvitak hrvatskoga naroda.

“Mi ništa ne možemo postići ako ne znamo tko smo, odakle smo, što smo. Jer bez toga ne možemo znati kamo idemo. Niti ćemo bez svijesti o sebi ikada doći k željenom cilju.

U ovome trenutku želim poručiti mome narodu da su pred nama teški izazovi i danas. Gotovo jednako opasni kao i nekada. Opasni zbog udara na naš ponos, čast, na naš um.

Smrt i posrnuće uma i duha daleko je opasnija od fizičke smrti čovjeka, jer ljudi i narodi koji se odreknu svoje slobode i ponosa, nemaju budućnosti. A to našoj djeci ne smijemo učiniti”.

Hrvatski političar i politički emigrant Nikola Štedul umro je u utorak u Zagrebu u 86. godini, potvrđeno je Hini iz obitelji.

Štedul je rođen u Rešetarevu pokraj Karlovca, 2. studenoga 1937., iselio se 1956. iz Hrvatske i živio u Australiji, Njemačkoj i Škotskoj, gdje je sudjelovao u radu hrvatske političke emigracije.

Diplomirao je političke znanosti na Sveučilištu u Dundeeju. Od 1981. bio je predsjednik Hrvatskoga državotvornoga pokreta. Godine 1988. u Edinburghu je preživio atentat što ga je organizirala jugoslavenska tajna služba. Vratio se u Hrvatsku 1991. te se uključio u politički život i Domovinski rat.

Godine 2021. Josip Pavičić objavio je knjigu „Nikola Štedul – U službi savjesti“ u kojoj Štedul, uz ino, iznosi niz nepoznatih detalja o atentatu na njega kao i o sporazumima i nesporazumima s hrvatskim političkim establishmentom nakon povratka u domovinu.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!