Park tamnog neba Vrani kamen savršeno je mjesto za sve ljubitelje noćnog neba
Od 2019. godine, Park tamnog nema Vrani kamen može se pohvaliti kako je prvi hrvatski Međunarodni park tamnog neba u najvišoj, zlatnoj kategoriji, prema strogim kriterijima Međunarodne organizacije za zaštitu tamnog neba, američke neprofitne organizacije. Jedina je to takva organizacija na globalnoj razini, čija je zadaća očuvati i zaštititi noćni okoliš i baštinu noćnog neba putem kvalitetnih osvjetljenja eksterijera, s ciljem očuvanja prirodnog blaga i velikog potencijala nezagađenog noćnog krajolika i gotovo netaknute prirode. Mjesto je to izuzetne kvalitete prirodnog noćnog zvjezdanog neba bez svjetlosti onečišćenja te je sada službeno proglašen prvim hrvatskim Međunarodnim parkom tamnog neba. Više o tome, evo što je rekla Željka Bakran, rukovoditeljica Odjela za ekologiju UŠP Bjelovar.
POGLED KROZ DVOGLED
Park tamnog neba proglašen je na inicijativu astronomskog društva Kumova slama iz Daruvara, Grada Daruvara i Hrvatskih šuma. Ipak, najvažnija osoba bez koje se ništa ne bi ostvarilo je gospođa Dunja Županić, voditeljica projekta Park tamnog neba Vrani kamen, entuzijastica i zaljubljenica u zvijezde, aktivna članica astronomskog društva Kumova slama iz Daruvara. Međunarodni Park tamnog neba Vrani kamen nalazi se u neposrednoj blizini grada Daruvara i proteže se na površini od 8 tisuća hektara zapadnog dijela planine Papuk. Većim dijelom njime gospodare Hrvatske šume, dok je područje samog Petrovog vrha, gdje se nalazi planinarski dom, pod upravom Grada Daruvara. – govori Bakran.
NAPRIJED, ZELENO JE
Naša sugovornica govori nam i nešto više o promatralištima i tome što znači međunarodna oznaka Park tamnog neba za Vrani kamen.
To je područje gospodarske jedinice Vrani kamen kojom gospodare šumarija Daruvar i šumarija Đulovac, a istočna granica međunarodnog Parka tamnog neba Vrani kamen je granica šumarije Vočin, a južna se poklapa s granicom šumarije Sirač. Područje je to netaknute i životopisne prirode koja je velikim dijelom zaštićena od svjetlosnog zagađenja. Park tamnog neba ima šest promatrališta, a najfrekventnije promatralište Petrov vrh, udaljeno je svega 9 kilometara od centra grada Daruvara. Međunarodna oznaka Park tamnog neba promiče edukaciju temeljenu na znanosti i astronomiji istovremeno poboljšavajući energetsku učinkovitost i smanjivanje troškova kroz poboljšanje javne rasvjete, što za uzvrat stvara ekonomske mogućnosti za razvoj astro turizma. – pojašnjava Bakran.
ČUJEŠ LI, ŠUMA TE ZOVE
Evo što Bakran poručuje za kraj.
Jedna od izuzetno važnih aktivnosti međunarodnog Parka tamnog neba Vrani kamen je podizanje svijesti o svjetlosnom onečišćenju i zaštiti iznimnog noćnog krajolika za buduće generacije, kao i poboljšanje kvalitete života kroz edukaciju koja treba inspirirati i osnažiti našu zajednicu. Ugasiti svjetla, a upaliti zvijezde, slogan je i važan korak prema kvalitetnom noćnom nebu.
ŠUMOVITI ŠUM ŠUME – Poruke djece i mladih
Ne bacajte smeće u prirodu. Nemojte bacati otpad u šume. Nemojte sjeći drva, čuvajte ih i sadite. Ne bacajte smeće u prirodu, ona je životinjama dom.