Njemačka i Srbija žele surađivati u eksploataciji litija

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Njemački kancelar Olaf Scholz i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić susreli su se u utorak u njemačkom Freibergu gdje su se informirali o mogućnostima održive eksploatacije litija.

„Litij je od presudne važnosti za automobilsku industriju, a time i za boljitak u Europi. Njemačka vlada ima jasan stav: nama je potrebna ova i druge kritične sirovine“, rekao je Olaf Scholz.

On je rekao kako su pritom važni pouzdani i diversificirani lanci opskrbe i podrška lokalnim projektima eksploatacije litija, poput onog u njemačkom Altenbergu, kao i održavanje ekoloških standarda.

„Potražnja za ovom sirovinom je ogromna i i zato je važno podržavati i druge projekte u Europi“, rekao je Scholz ukazujući na planove eksploatacije litija u dolini rijeke Jadar na zapadu Srbije.

On je rekao kako su se on i Aleksandar Vučić danas u Saskoj rudarskoj upravi u Freibergu i kroz predstavljanje planiranog projekta eksploatacije litija u Altenbergu blizu granice Njemačke i Češke, informirali o mogućnostima ekološke eksploatacije litija.

Scholz je istaknuo kako je važno postići i visok stupanj prihvaćanja ovih projekata kod građana koji žive u blizini rudnika. „Građani često s oprezom prate ovakve projekte strahujući po okoliš. Zbog toga su važni visoki standardi kad je u pitanju zaštita okoliša i održivost“, rekao je Scholz.

Po njegovim riječima pitanje održivosti nije samo važno u Njemačkoj, nego i u Srbiji „gdje također postoje planovi za eksploataciju litija, pri čemu se želi angažirati i Europska unija“.

„Mi kao njemačka vlada gledamo vrlo pozitivno na ove planove“, rekao je Scholz. kazao je kako su u Njemačkoj, osim u Altenbergu, planirani i projekti eksploatacije litija u Porajnju.

Scholz je zaključio kako Njemačka i Srbija žele nastaviti suradnju kada je u pitanju eksploatacija litija te izmjenjivati iskustva i „učiti jedni od drugih“.

Kazao je također da je s Vučićem razgovarao i o drugim temama, poput širenja Europske unije i na područje zapadnog Balkana, i pritom istaknuo važnost dobrosusjedskih odnosa. „To se prije svega tiče odnosa Srbije i Kosova. Mi radimo na tome kako bi pružili podršku i jednoj i drugoj strani“, rekao je Scholz.

Aleksandar Vučić se zahvalio kancelaru Scholzu na gostoprimstvu i prilici da se informira o modernim oblicima eksploatacije litija. „Ono što je za nas važno je njemačka ekspertiza i razmjena iskustva stručnjaka koristeći višestoljetno iskustvo rudarstva u Saskoj“, rekao je Vučić.

Srbija i Europska unija su u srpnju, u prisustvu kancelara Scholza i predsjednika Vučića, u Beogradu potpisale sporazum namjere o eksploataciji litija u dolini Jadra, nakon čega su uslijedili brojni prosvjedi predstavnika civilnog društva koji se protive ovom projektu.

Vučić se zahvalio Njemačkoj na podršci pri otvaranja klastera 3 u pregovorima Srbije s Europskom unijom o punopravnom članstvu.

Zastupnik Bundestaga i izvjestitelj Liberalno-demokratske stranke (FDP) za zapadni Balkana Thomas Hacker demantirao je nakon Vučićevog posjeta njegovu tvrdnju da Njemačka daje podršku Srbiji pri otvaranju klastera 3.

„I ova izjava pokazuju Vučićev težak odnos prema istini. Činjenica je da je Njemačka protiv otvaranja ove skupine pregovaračkih poglavlja što je, s obzirom na slabe napretke Srbije kod temeljenih pitanja, i jedina prava odluka“, priopćio je Hacker.

(HINA)

Foto: FAH


PODIJELI S PRIJATELJIMA!