Ekonomski stručnjak raskrinkao oporbene gradonačelnike: I nakon ovoga oni bi dizali poreze?
Poznati hrvatski ekonomski stručnjak Ivica Brkljača u novom osvrtu tematizirao je dio porezne reforme Vlade RH koji se odnosi na ukidanje prireza i uvodi mogućnost gradova i općina da od sljedeće godine u određenoj mjeri povećaju ili smanje stope poreza na dohodak. Podsjetimo, većina gradonačelnika koji ne pripadaju vladajućim strankama najavili su da će ukidanje prireza od sljedeće godine nadoknaditi povećanjem stopa poreza na dohodak.
Osvrt Ivice Brkljače prenosimo u cijelosti:
Za malo više od mjesec dana na snagu stupa velika promjena u sustavu poreza na dohodak. Ukida se prirez, ali lokalnim vlastima se omogućuje da samostalno propišu visinu stopa poreza za dohodak. Ovo u praksi znači da će svaka jedinica lokalne samouprave samostalno odrediti hoće li:
1) dignuti porezne stope do zakonskog maksimuma (efekt kao da se nije ukinuo prirez),
2) ostaviti porezne stope kakve jesu (20 i 30 posto) i time se odreći prihoda od prireza (ako su ga uopće imale), ili
3) sniziti obje porezne stope, sniziti samo jednu stopu, sniziti nižu stopu i povećati višu stopu ili bilo koju od drugih kombinacija.
O toj odluci vaše općine/grada direktno ovisi hoće li vam se i za koliko povećati neto plaća od Nove godine.
Očekivano, od samog su starta mnoge lokalne vlasti, na čelu s onom u Zagrebu, počele govoriti kako nemaju prostora za odricanje od prihoda od prireza i da će zato dignuti stope poreza na dohodak. To, naravno, nije istina, a što možete vidjeti i na priloženoj slici.
Prihodi od poreza i prireza na dohodak brutalno su porasli u 2022., značajno više nego su rasle plaće i zaposlenost: porast od čak 24% u odnosu na prethodnu godinu rezultat je fenomena zvanog „bracket creep“. Podatke za ovu godinu još nemamo, ali izvjesno je da će i u 2023. rast biti sličan, ako ne i veći. Dakle, moguće je da su jedinicama lokalne samouprave u ove dvije godine prihodi od ovog poreza porasli za cca 50 posto!
Evidentno je da JLPRS itekako imaju prostora za ne podizati porezne stope. Jer prikupili su značajno više poreza nego su trebali odnosno nego je bilo očekivano s obzirom na nominalni rast plaća i zaposlenosti. Plaće će i u 2024. rasti (trenutno rastu po stopi od 16 posto) tako da će prihodi JLPRS i u narednoj godini rasti, samo je pitanje koliko. Ako dignu stope do maksimuma, opet će im značajno (da ne kažem ekstremno) porasti prihodi.
Je li to opravdano ili ne, pružaju li ili ne pružaju građanima protuusluge odnosno vrijednost za taj sve veći dio bruto plaća koji im „prisvajaju“, na vama je da odlučite odnosno tražite od svojih predstavnika lokalnih vlasti da objasne svoje poteze (kakvi god bili). U svakom slučaju, do kraja godine su sve općine i gradovi dužni donijeti odluku o visini poreznih stopa poreza na dohodak.