Što s nekoliko tona izgorjelih lampiona s bjelovarskih groblja?
BJELOVAR – Nakon blagdana Svih svetih na grobljima zaostaje velika količina izgorjelih lampiona koji zahtijevaju odlaganje na posebna odlagališta. Više o tome doznali smo od člana uprave Komunalca, Josipa Hegeda.
– Kao i svake godine, i ove godine djelatnici naše radne jedinice groblja i održavanja nakon blagdana Svih svetih će pokupiti sve lampione koji su izgorjeli. Već sada naše stručne službe traže mogućnost zbrinjavanja. Moram reći da mi već niz godina to rješavamo. Postoje dvije tvrtke u Hrvatskoj koje zbrinjavaju te lampione. Nažalost, mi plaćamo to zbrinjavanje, no sasvim je sigurno da ti lampioni neće završiti na našem odlagalištu niti tamo smiju završiti – navodi. Otkrio je i koliko se lampiona u prosjeku godišnje prikupi.
– Količina lampiona iz godine u godinu je rasla, no to je stalo prije otprilike dvije godine. Građani ipak pale manje lampiona i manje ih donose na groblje, no to bude količina od četiri do pet tona ukupne mase. Kad mi to pokupimo, organiziramo utovar i prijevoz do tvrtke koja ima ovlaštene certifikate i dozvolu za zbrinjavanje – kaže. Komunalac prikupljene lampione prevozi o vlastitom trošku te licenciranoj tvrtki plaća zbrinjavanje po kilogramu čija se cijena za ovu godinu još ne zna.
– Naše stručne službe ispituju tržište i imat ćemo tu informaciju za nekih desetak dana – otkriva. Lampione je Komunalac nekad odvozio u Sisak, no to više nije moguće, pojašnjava Heged.
– Sisak nažalost više ne funkcionira, izgubio je dozvole. Mi želimo dokaz da smo to zbrinuli na zakonit i valjan način, jedino tako to zbrinjavanje dolazi u obzir što se nas tiče. Nastojimo to riješiti odmah ove godine, ne čekamo iduću godinu jer se tad stvori velika gužva i onda nema kapaciteta u Hrvatskoj za zbrinjavanje pa tvrtke imaju problema – pojašnjava. Djelatnici Komunalca lampione izdvajaju i prikupljaju u vreće.
– To je voluminozno ali nije teško. U pravilu to bude od četiri i pol do pet ili šest tona, ne više. To je količina sa svih groblja kojima Komunalac upravlja – naglašava. Komunalac upravlja s 34 groblja, dva gradska i 32 prigradska, a na svima njima lampioni se prikupljaju na isti način. Naravno, na gradskim grobljima – Boriku i groblju svetog Andrije prikupi se najviše lampiona, oko 80 posto sveukupne količine. Ističe Heged kako se lampioni ne miješaju s drugim otpadom, čak ni onim plastičnim.
– Oni se kupe posebno, ne miješaju se s drugim otpadom. Imamo jedno prihvatilište tih lampiona gdje dolazi vozilo i gdje vršimo istovar. Eventualno ako je netko od građana ubacio lampion u spremnik za plastiku koje smo postavili, naši djelatnici to izdvoje na reciklažnom dvorištu. Po prigradskim grobljima prikupimo lampione i dovozimo ih na centralno groblje Borik, iza gdje imamo prostor u kojem se oni privremeno skladište, do utovara na vozilo koje ih vozi na daljnju oporabu – objašnjava. Poklopci lampiona posebno se odvajaju u metalni otpad. Otkrio je Heged i što je u cijelom tom procesu najveći problem.
– Najveći je problem izdatak radne snage koja to treba prikupiti, manipulativni troškovi su veliki. Trebamo sve lampione dovesti na jedno mjesto, utovariti u vozilo, platiti troškove prijevoza, a na kraju i zbrinjavanje lampiona po kilogramu. Uglavnom trošak je velik – ističe. Riječ je o godišnjem trošku od otprilike pet tisuća kuna. Zbrinjavanje lampiona obavljaju privatne tvrtke koji daljnjom oporabom izvlače dobit jer tržište reciklabilnim komponentama i svim drugim sirovinama još nije profunkcioniralo, naglašava Heged.