Bolesni radnici i roditelji bolesne djece uskoro će dobiti više novca, evo o čemu se radi

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Najniža i najviša naknada plaće za dugotrajno bolovanje uskoro će rasti, a pravo na punu naknadu za njegu djeteta proširuje se na djecu do sedam godina. Glavne su to novosti Vladinog prijedloga izmjena Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju o kojima će saborski zastupnici danas raspravljati.

Najniža naknada raste sa sadašnjih 110,36 eura na 353,15 eura, dok se najviša naknada povećava s 565,04 eura na 995,45 eura.

Izmjene se odnose na bolovanja dulja od 42 kalendarska dana, kada naknadu plaće preuzima Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Time će osobe s minimalnim, prosječnim i višim plaćama primati znatno veće iznose tijekom dugotrajnog izostanka s posla.

Primjerice, radnik s minimalnom plaćom od 840 eura dosad je na dugotrajnom bolovanju primao najviše 565 eura mjesečno, a ubuduće će primati 588 eura. Radnik s prosječnom plaćom od 1250 eura sada će ostvariti 875 eura naknade, dok će onaj s plaćom od 2000 eura imati pravo na maksimalnih 995,45 eura mjesečno. Dosad su svi ti radnici, bez obzira na visinu plaće, bili ograničeni na maksimalnih 565 eura.

Za majke i očeve koji njeguju oboljelo dijete uvedena je važna promjena. Do sada su roditelji imali pravo na 100 posto plaće samo za njegu djece do tri godine. Novim izmjenama, pravo na 100 posto naknade širi se na roditelje koji skrbe o djetetu do sedme godine života. Time se dodatno financijski olakšava skrb o bolesnoj djeci starijoj od tri godine, što dosad nije bilo omogućeno bez posebnih uvjeta.

Prijedlogom zakona uređuje se i novi način obračuna naknade za troškove prijevoza na liječenje. Umjesto dosadašnjeg obračuna prema cijenama javnog prijevoza, trošak će se određivati u visini 0,025 posto proračunske osnovice po kilometru.

S obzirom da proračunska osnovica trenutno iznosi 441,44 eura, to znači da pacijent ostvaruje pravo na naknadu od 0,11 eura po kilometru udaljenosti. Primjerice, za 10 kilometara puta do bolnice pacijent će ostvariti naknadu od 1,10 eura.

Uz to, osobe koje su osigurane po osnovi nezaposlenosti, a nisu prijavljene na Zavod za zapošljavanje, morat će se svakih tri mjeseca osobno javiti HZZO-u radi provjere statusa. Iznimke su predviđene za korisnike rodiljnih i roditeljskih potpora i za osobe koje zbog zdravstvenih razloga nisu u mogućnosti doći.

Za provedbu zakona osigurana su sredstva u procijenjenom iznosu od 133,7 milijuna eura godišnje.
Nove naknade stupaju na snagu osam dana nakon objave u Narodnim novinama, a važit će za sve korisnike koji od tog trenutka ostvaruju pravo na naknadu za dugotrajno bolovanje.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!