Provjerili smo kako škole organiziraju pripreme za ispit života, ali i kakva je zainteresiranost učenika

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Prijave ispita za državnu maturu su završile što znači da bi se maturanti (ako već nisu) trebali početi pripremati za taj ispit života. Kako bi pripreme za novčanike njihovih roditelja bile lakše financijsku potporu daju poneki gradovi i općine, pa je i primjerice Bjelovarsko-bilogorska županija svojim maturantima osigurala besplatan pristup aplikaciji za pripreme. No, pripreme mogu biti potpuno besplatno ako ih srednjoškolci polaze u svojoj školi u kojima s njima kreću već u listopadu. Godinama ih održava Gimnazija Daruvar i iako se ispiti mature slažu po gimnazijskom programu to ne znači da gimnazijalcima pripreme nisu potrebne.

-Samo matematike ima više od 500 sati tijekom četiri godine i današnjim generacijama je dosta teško samostalno sjesti i ponoviti sve to gradivo. Pripreme nisu usvajanje novih znanja nego sinteza i strukturiranje svega naučenog u četiri godine i ukazivanje na ono na što treba obratiti pažnju, a učenici na taj način mogu vidjeti jesu li u svim područjima dovoljno spremni i ako nisu u kojima se trebaju bolje pripremiti – tumači ravnateljica Gimnazije Daruvar Romana Herout.

 

Kako izgledaju pripreme u strukovnim školama?

Izlazak na državnu maturu može biti veći izazov učenicima strukovnih škola koji moraju hvatati gradivo, a u tome im znatno olakšavaju pripreme.

-Kako postoji razlika između programa gimnazija i strukovnih škola iz obveznih predmeta na državnoj maturi organiziramo svake godine pripreme koje rade naši nastavnici. To je oblik dodatne nastave iz hrvatskog jezika, engleskog jezika i matematike, a ako ima potrebe i iz nekog dodatnog predmeta poput psihologije za što se pokazao interes proteklih godina onda im organiziramo i te sate – kaže ravnatelj Turističko-ugostiteljske i prehrambene škole Bjelovar Dalibor Vukalović.

Pripreme godinama organizira i Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar, prvo ih je održavala subotom, pa na zahtjev učenika prebacila preko tjedna, ali uzalud jer se na pripreme odazove tek četvero, petero maturanata. Problema s odazivom nemaju u Tehničkoj školi Bjelovar u kojoj državnoj maturi pristupa 90 posto maturanata, a njih dvije trećine i nastavlja školovanje na nekom od fakulteta. Odaziv varira, na početku je odličan, pa opada i onda kako se matura približava opet raste, ali može se reći da njih redovito dolazi čak dvije trećine njihovih maturanata.

-Znalo se dogoditi da ih je došlo toliko da jedna kolegica nije mogla raditi sa svima već smo ih morali podijeliti u dvije grupe, u dvije učionice i onda su s njima radile dvije kolegice – priča ravnatelj Tehničke škole Bjelovar Dario Malogorski.

Škola organizira pripreme iz matematike, fizike, hrvatskog i engleskog jezika, a ozbiljnost pristupa ovisi o tome za koji se ispit učenici pripremaju.

-Za tehničke fakultete je dovoljno samo proći hrvatski jezik i onda oni malo kalkuliraju i pripremaju ga najmanje jer im je bitno samo proći, a matematiku i fiziku pripremaju detaljnije – kaže Malogorski.

Nije to lako jer to znači da u školi ostaju dulje nego inače.

-Pripreme su preko tjedna i to je naporno našim učenicima jer u školi na pripremama ostaju od 14 do 15:30 ponedjeljkom, utorkom, srijedom i četvrtkom i mi smo svjesni da im nije lako, ali subotom to ne bismo mogli organizirati jer imamo puno đaka putnika koji subotom nemaju prijevoz i onda bi oni bili zakinuti, a ovako mogu ostati. Zbog priprema onda jesu u školi od 8 do 15:30, ali imaju motivaciju – ističe ravnatelj bjelovarske Tehničke škole.

No, ponegdje nema izbora nego za pripreme školske klupe grijati i subotom.

-Preko tjedna smo stvarno natrpani u rasporedu i ne postoji ni vremenska ni prostorna mogućnost jer radimo u dvije smjene, pa radimo pripreme subotom. To nije svake subote, pa onda učenici u jednom danu odrade tri, četiri ili čak i više sati za jedan predmet – kaže Vukalović.

Pripremama se u TUPŠ-u redovito odaziva pedesetak posto maturanata koji poslije njih nemaju problema s polaganjem mature.

Što je sa školama koje imaju i gimnazije i strukovne škole?

Situacija je kod priprema za maturu nešto zanimljivija, izazovnija u školama koje imaju i gimnazijske i strukovne programe poput Srednje škole Čazma. U njoj pripreme odrađuju kroz redovnu nastavu s pojačanim ponavljanjem, potom organiziraju dodatne sate, a nakon završetka nastave nastavnici organiziraju i dodatne konzultacije putem platforme teams na kojoj se učenici javljaju i vikendom što se pokazalo dobrim načinom. No, interes za pripreme ovisi o tome koji program maturanti pohađaju.

-Gimnazijalci više traže konzultacije s profesorima poslije nastave i više traže pomoć od primjerice tehničare cestovnog prometa. To je četverogodišnji smjer, ali se ipak manje učenika odlučuje za nastavak školovanja – kaže v.d.ravnatelja SŠ Čazma Goran Deželić.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!