Budite i vi pčelica u potrazi za neuroznanstvenim otkrićima, a možda odzujite i u smjeru profesionalne karijere
Brain Bee natjecanje, poznato kao “traženje pčelica”, međunarodno je natjecanje namijenjeno učenicima od 13 do 18 godina koje zanima neuroznanost, ali i psihologija te medicina. Ovo prestižno natjecanje pruža izvanrednu priliku mladima da prodube svoje znanje u ovim područjima te ostvare bolji pristup neuroznanstvenicima i istraživačkim ustanovama koje se bave ovim fascinantnim znanstvenim poljem.
Nacionalna koordinatorica natjecanja, Kristina Mlinac Jerković, podijelila je detaljne informacije o samom natjecanju i njegovom značaju za učenike u Hrvatskoj.
Struktura natjecanja i ključni datumi
Učenici koji žele sudjelovati u Brain Bee natjecanju prvo prolaze kroz prednatjecanje, a najbolji se potom plasiraju na nacionalno natjecanje. Konačni pobjednici imat će priliku odmjeriti snage s najboljim mladim znanstvenicima na međunarodnoj razini.
-Imamo prvo u Hrvatskoj prednatjecanje, tu bih spomenula jedan ključni datum, a to je 3. ožujka, to je vrijeme za registraciju za prednatjecanje. Registracija je jednostavna, samo se popuni obrazac s imenom i prezimenom, kontakt podacima i slično i tada su registrirani za prednatjecanje – objašnjava Kristina.
Prednatjecanje se odvija potpuno online putem Carentovog sustava Lumen, što osigurava brz i pravedan način testiranja znanja svih sudionika. Nakon prednatjecanja, najbolji učenici će nastaviti natjecanje na nacionalnoj razini koje će se održati u lipnju ove godine.
Kako izgleda samo natjecanje?
Nacionalna koordinatorica Kristina Mlinac Jerković dodatno je pojasnila sustav natjecanja.
-Natjecanje će se sastojati od određenog broja pitanja s višestrukim odgovorima, od kojih je samo jedan točan. Bit će zgodno ne samo u smislu prednatjecanja, nego i toga da možda učenici nauče neke nove činjenice o mozgu, da saznaju neke nove stvari i to im može biti korisno da prodube svoje znanje iz neuroznanosti i iz medicine – navodi Kristina.
Kako je Brain Bee stigao u Hrvatsku?
Natjecanje se u Hrvatskoj prvi put održalo prije dvije godine zahvaljujući inicijativi tadašnje studentice psihologije Petre Dujmić. Ona je sudjelovala na međunarodnom Brain Bee natjecanju dok je živjela u inozemstvu, a to iskustvo ju je inspiriralo da ga donese i hrvatskim učenicima.
-To iskustvo joj se jako svidjelo i bilo je jako vrijedno iskustvo za nju, pa je odlučila pokušati to podijeliti s učenicima ovdje. Na taj način smo postali dio međunarodne Brain Bee mreže – ističe Kristina.
Međunarodno natjecanje i priprema za uspjeh
Prednatjecanje i nacionalno natjecanje održat će se na hrvatskom jeziku, no prava avantura tek počinje za one najbolje. Međunarodno Brain Bee natjecanje odvija se na engleskom jeziku, stoga je važno da učenici koji se prijavljuju dobro vladaju engleskim.
Kako bi se natjecatelji što bolje pripremili, organizatori su osigurali preporučene materijale.
-Svi zainteresirani mogu pogledati na stranicama Hrvatskog društva za neuroznanost, gdje smo postavili poveznice za materijale koji se mogu besplatno skinuti. Materijal je prilagođen učenicima i nalazi se pod odjeljkom Brain Bee – dodaje Kristina.
Nakon uzbudljivog prednatjecanja slijedi nacionalno natjecanje, a konačni pobjednik imat će čast predstavljati Hrvatsku na međunarodnom Brain Bee natjecanju u studenom. Ovaj prestižni događaj održat će se online, gdje će se hrvatski predstavnik suočiti s najboljim mladim znanstvenicima iz cijelog svijeta.
Brain Bee natjecanje predstavlja izuzetnu priliku za ambiciozne učenike zainteresirane za neuroznanost, psihologiju i medicinu, pružajući im priliku da steknu nova znanja i iskustva koja će im pomoći u budućoj akademskoj i profesionalnoj karijeri.