Naš instruktor snowboarda otkrio nam je najzanimljivije činjenice o čarima ovog zimskog sporta

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Većini sportaša i rekreativaca dolazak zime, snijega i hladnijeg vremena znači promjena privremenog boravišta pa su svoju sportsku sreću prisiljeni tražiti u dvoranama, teretanama i balonima. No, zaljubljenici u zimske sportove, s druge pak strane, jedva čekaju obavijest da je na najdražem (ili najbližem) im planinskom vrhu pao snijeg i otvorio zimsku sezonu.

Oni malo manje sportski tipovi u planine bježe sanjkati se, dok sportski tipovi zimsku sezonu koriste za skijanje i snowboardanje. Skijanje smo, nasreću, kroz uspjehe brojnih hrvatskih skijaša i skijašica imali prilike upoznati, a snowboard je mnogima i dalje misterija.

Kako bismo to promijenili, kontaktirali smo Bjelovarčanina Frana Zemana, licenciranog skijaškog i snowboard učitelja i zamolili ga da nam otkrije sve čari ovog relativno novog i zanimljivog sporta.

-Snowboard je jedan dosta nov sport koji ima freestyle pozadinu što ga čini posebnim. Tim sportom možemo se baviti na snježnoj podlozi, a sam način kretanja je dosta drugačiji od svakodnevnog načina kretanja unaprijed. Na snowboardu kretanje unaprijed postaje kretanje bočno što samu tu sportsku aktivnost čini puno zanimljivijom – pojasnio nam je Zeman.

Što je to snowboard i koliko se teško njime baviti?

Kao što je to slučaj i sa skateboardingom, snowboard je nastao u Kaliforniji polovicom prošlog stoljeća pod velikim utjecajem tada iznimno popularnog surfanja.

-Snowboard bi bilo najjednostavnije povezati sa surfanjem, budući da su svi ti daskaški sportovi nastali pod utjecanjem surfanja. Naravno, što se tiče konstrukcije daske, tu se razlikuje od surferske daske budući da snowboard ima i vezove, a sama konstrukcija daske sličnija je skiji – kazao je Zeman.

Kako nam objašnjava sugovornik, snowboard i nije najjednostavniji sport za početnike, ali iznimno je zanimljiv, što ublažava sam taj proces učenja.

-Uz dobrog učitelja, naučiti snowboardati možete kroz već tri sata, mislim da je to nekakva donja granica, a naravno, postoje i ljudi koji puno prije nauče – kazao nam je snowboard instruktor Fran Zeman.

-Ja uvijek volim svojim „tečajcima“ nekako odvojiti pojam spuštanja i pojam snowboardanja. Spustiti se niz planinu može bilo tko, no ono što mislim je da svaka osoba u tom sportu traga što to znači naučiti boardati – dodaje Zeman.

Proces učenja snowboardanja dugotrajan je i puno kompleksniji od samog spuštanja niz stazu, a uključuje mnoštvo drugih, popratnih vještina, a jednako važnih vještina poput snalaženja na planini i snijegu te procjene situacija.

Zdravstvene dobrobiti

Kao i kod ostalih fizičkih aktivnosti, snowboarding pozitivno utječe na mentalno zdravlje, a tu nikako ne smijemo zaboraviti i pozitivne učinke promjene okruženja.

-Tu imamo samu dobrobit provođenja vremena vani i to pozitivno utječe na mozak i mentalno zdravlje, nalazimo se u prirodi u kojoj najčešće nismo, nismo između zgrada već smo između drveća, okruženi snijegom i planinama – objašnjava Zeman.

Spomenuli smo da je kretanje prilikom boardanja nesvakidašnje, odnosno, kretanje u stranu nam je kretanje unaprijed, stoga ne čudi da se prilikom daskanja na snijegu aktiviraju neki pomalo zapostavljeni i nesvakidašnji mišići.

-U snowboardanju koristimo neke zapostavljene mišiće ili pokrete koje u normalnom hodu ne koristimo. Spomenuli smo da je snowboard specifičan u odnosu na obično kretanje u kojemu jednostavno ne koristimo te mišiće, a aktivacijom tih mišića prilikom boardranja brzo ćemo shvatiti da snowboard nije nešto prejednostavan i da on nije nešto fizički uobičajen – tumači nam sugovornik.

-Dosta rade ti dijelovi tijela koji su u nekim drugim aktivnostima dosta umirovljeni. Valja spomenuti i da je boardanje iznimno zanimljiva aktivnost te nas mentalno udaljava od napora što znači da se tim sportom možemo čak i duže i češće, a možda i više baviti bez da osjećamo neki napor koji bi osjetili u teretani – dodaje snowboard instruktor Fran Zeman.

Hrvatska odlična za početnike

Zbog ne toliko širokog izbora skijališta, Hrvatska je zapravo idealna zemlja za učiti boardati. Kako nam govori sugovornik, Sljeme i Platak skijaške su staze idealne za početnike. Snowboard oprema nije jeftina, ali nije niti bavljenje nekim drugim sportskim aktivnostima koje iziskuju specijaliziranu opremu. Prije nego se odlučite na neku veću investiciju, nasreću imate prilike unajmiti opremu i probati je li snowboard za vas.

-Najam opreme je dosta jeftin, od 20 do 30 eura za kompletan cjelodnevni najam opreme. Uz pratnju snowboard učitelja cjenovno možete proći skroz u redu, ako uzmemo u obzir cijene nekih drugih aktivnosti koje iziskuju instruktora. Mislim da je snowboard, ako uzmemo sve u obzir, da se radi o zimskom sportu i da ne možete bez opreme, dosta povoljan – zaključuje Zeman.

FOTO: ustupio sugovornik


PODIJELI S PRIJATELJIMA!