Manje na poslu, a veća primanja: Mame će uskoro imati pogodnost o kojoj su do sad mogle samo sanjati
Je li moguće da u Hrvatskoj netko može raditi četiri sata dnevno, a primati veću plaću nego da na istom radnom mjestu radi svih osam sati dnevno? Moguće je, ako ste mama zaposlena na pola radnog vremena na radnom mjestu na kojemu ste plaćeni niže od prosjeka. Odnosno, bit će moguće od ožujka ove godine kada bi na snagu trebale stupiti izmjene Zakona o roditeljskim potporama.
Upravo te izmjene omogućit će mamama da manje rade, a imaju viša primanja i to na način da što su im plaće manje, to će im primanja biti viša.
Rad na pola radnog vremena tako bi se mogao pokazati kao pravi hit za sve bjelovarsko-bilogorske mame, a pogotovo one koje rade u trgovinama, ugostiteljstvu i uslužnom sektoru, gdje su plaće tradicionalno niže od prosjeka.
Naime, od ožujka naknada za rad na pola radnog vremena nakon porodiljnog udvostručuje se sa 485 na 970 eura, što u kombinaciji s polovicom plaće od poslodavca dovodi do značajnog povećanja mjesečnih primanja.
Konkretno, ako majka ima minimalnu bruto plaću od tisuću eura i odluči raditi pola radnog vremena, primat će 500 eura od poslodavca i dodatnih 970 eura naknade. To znači ukupno 1.470 eura bruto mjesečno, što je gotovo upola više nego što bi dobila radeći puno radno vrijeme.
U neto iznosu, to je dodatnih 377 eura mjesečno, i još usto četiri sata dnevno više vremena za bebača.
Evo još jednog primjera:
Prema posljednjim dostupnim statistikama, medijalna bruto plaća za studeni 2024. iznosila je 1.578 eura. To znači da točno pola zaposlenih u Hrvatskoj zarađuje manje, a pola više od tog iznosa, što je realniji pokazatelj od prosječne plaće koju “napuhuju” ekstremno visoke plaće manjine zaposlenika.
Dakle, majka s medijalnom plaćom koja radi polovicu radnog vremena primat će 789 eura od poslodavca i 970 eura naknade, što je ukupno 1.759 eura iliti 180 eura više nego za puno radno vrijeme.
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, gdje su plaće često ispod medijana, prednost rada na pola radnog vremena bit će još izraženija.
Važno je napomenuti kako se ova pravila odnose na razdoblje nakon što dijete navrši šest mjeseci.
Tijekom prvih šest mjeseci nakon poroda majka prima punu naknadu u visini svoje plaće, s time da je maksimalni iznos te naknade, prema novim zakonskim izmjenama, ograničen na 3.000 eura bruto mjesečno.
Nakon toga može birati želi li se vratiti na posao s punim radnim vremenom ili iskoristiti mogućnost rada od četiri sata dnevno uz koji će od države primati naknadu od 970 eura, a od poslodavca polovicu svoje uobičajene plaće.
Za većinu obitelji u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ovo će značiti više novca u kućnom budžetu uz istovremeno više vremena s djetetom.