Što od ograničenja cijena očekuju potrošači, a što poljoprivrednici?

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Hrana je sve skuplja, a naši novčanici time sve prazniji. Nemilosrdna statistika pokazuje da je hrana od 2020., poskupjela za 45 posto pri čemu kruh plaćamo 61 posto više, jaja 63 posto, voće 40 posto, a povrće 44 posto. Proključali revolt građana iskazuje se bojkotom trgovina, Vlada najavljuje proširenje popisa artikala s ograničenom cijenom, a s tim da cijene treba ograničiti slažu se i građani.

-Trebalo bi ograničiti ono što nam svakodnevno treba i što je najosnovnije poput ulja, šećera i brašna. Treba ograničiti cijene svega što nam treba za kuhinju, mesa, ulja – kažu nam Bjelovarčani.

Dok gledaju visoke račune i malo namirnica u vrećicama ne vjeruju da će se ograničenju unatoč to promijeniti.

-Ne vjerujem, to se još nije dogodilo, pa ne vjerujem da će se i sada. Ne vjerujem zato što se uvijek kada se obeća snizi za dva, tri centa – skeptični su bjelovarski umirovljenici.

Što o ograničavanju cijena misle poljoprivrednici?

Vlada bi s popisom proizvoda kojima je cijena ograničena trebala izaći sljedećeg tjedna. Sa zebnjom taj popis iščekuju poljoprivredni proizvođači ljutiti jer se oko pregovora njih ništa ne pita.

-Kontaktirali su nas preko više kanala, nije bilo izravne komunikacije jer su više komunicirali s trgovcima i gospodarskom komorom. Traže da se na popis uvrsti i određeno povrće poput cvjetače, zelene salate, krastavca salatara i crvenog luka – kaže predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara Vjekoslav Budanec.

Uzgajivači povrća se uvrštenju povrća na popis artikala s ograničenom cijenom protive jer riječ je o sezonalnoj namirnici.

-Cijene se na burzama mijenjaju iz tjedna u tjedan, pod velikim smo utjecajem vremenskih prilika i ne može se jamčiti da će sljedećih nekoliko mjeseci biti takva cijena. Može naići neko nevrijeme, sve je jako nestabilno i zato smo protiv toga, ali politička odluka je takva i morat ćemo se prilagoditi – ističe Budanec.

Proizvođači uz to ne znaju ni koliki će im ove godine biti ulazni troškovi, a dogodi li se da oni porastu, a cijena ostane fiksna i preniska pribojavaju se da će tada dio odustati od proizvodnje i okljaštriti ionako skromnu domaću proizvodnju. Uvjereni su da će ceh ograničavanja platiti oni.

-Po meni će distributeri i trgovci najmanje platiti takvu odluku jer oni uvijek imaju svoju razliku u cijeni i ne ovise o tome hoće li nešto uroditi ili ne. Oni ovise o tome hoće li na burzi imati što kupiti, a uvijek imaju što kupiti jer ako robe nema u Hrvatskoj ima ih oko Hrvatske – zaključuje Budanec i dodaje kako cijenu povrća u Hrvatskoj ionako pretežno diktira uvoz.

Dok se definira konačan popis, pedeset distributera najavljuje poskupljenje. Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja najavljuje da će tu najavu istražiti, ali i da će svaka dva tjedna provjeravati cijene u trgovinama kao i to je li istaknut znak za ograničenu cijenu koji je od sada obvezan.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!