Vjerovali ili ne: Otvoren je prvi muzejski postav u autobusu – pogledajte kako izgleda!
Otvoren je novi stalni postav Antimuzeja u Zagrebu, smješten u starom autobusu, koji predstavlja autentičnu realizaciju umjetničke ideje Vladimira Dodiga Trokuta. Ovaj veliki neoavangardni umjetnik još je 1990. godine predložio koncept “Anti-ulica, Anti-muzej, Anti-grad” tadašnjoj Skupštini Grada Zagreba, kojim je promišljao o raznim oblicima antimuzeja, uključujući ideje poput “stan je muzej”, “grad je muzej”, te “putujući muzej”. Trokutove ideje o antimuzeju bile su potpuno inovativne, a danas su sačuvane u arhivi Antimuzeja, uključujući i njegovu osobnu umjetničku arhivu.
“Antimuzejski autobus” smješten je na adresi Ulica Antuna Bauera 19 u Zagrebu, gdje je otvoren za posjetitelje svakodnevno, osim nedjeljom, od 12 do 19 sati. Ovaj muzejski postav je jedinstven jer je prvi stalni postav smješten u autobusu, a Antimuzej, koji je osnovan od strane Vladimira Dodiga Trokuta i Dimitrija Bašičevića Mangelosa, smatra se prvim antimuzejom na svijetu. Ove godine, povodom 45. obljetnice rada prvog Savjeta Antimuzeja, u kojem su uz Trokuta i Mangelosa bili i Vladimir Gudac i Josip Stošić, Antimuzej je otvorio vrata svog stalnog postava u „Antimuzejskom autobusu“, čime je ponovno oživio Trokutove jedinstvene umjetničke ideje.
Iako je projekt “Nomadskog muzeja” ili “Koncept-busa”, u kojem je planirao smjestiti stalni postav Antimuzeja u starom autobusu, za života bio nerealiziran, Antimuzej je odlučio realizirati Trokutovu ideju. Stalni postav sada se nalazi u autentičnom starom autobusu, što je savršeno odražava Trokutovu umjetničku viziju. U “Antimuzejskom autobusu” izložena su brojna važna djela ovog velikog umjetnika, među kojima se izdvaja njegov najpoznatiji opus, instalacije-krletke iz serije “Poj ptica pjevalica”. Ovo je prvi put da je na jednom mjestu izloženo čak osamdeset Trokutovih instalacija-krletki, u kojima je, uz elemente svakodnevnoga života, izražena njegova kritika društva i ideja o slobodi i zatvorima.
Osim tih djela, posjetitelji mogu vidjeti radove iz drugih Trokutovih opusa, poput “Viva la muerte” i “Tko se boji Mickeya Mousea?!”, kao i radove iz njegovih ranijih razdoblja, uključujući “Solve” iz 1980-ih i radove iz vremena “Crvenog peristila”. U postavu su izloženi i osobni predmeti, poput šešira, kapa, cipela, te predmeti koje je koristio na performansima. Također, tu su i Trokutovi radovi iz šamanskog opusa, kao i njegova etnografska zbirka, zbirka nakita i mode, te industrijska arheologija. Poseban dio izložbe čine prva izdanja igračaka Mickey Mousea, uz pribore za pisanje i nalivpera poznatih pisaca poput Ive Andrića i Miroslava Krleže.
Osim Trokutovih djela, stalni postav u “Antimuzejskom autobusu” sadrži radove njegovih mentora i suradnika, Dimitrija Bašičevića Mangelosa i Ivana Kožarića. Mangelos, koji je bio Trokutov učitelj i suosnivač Antimuzeja, ima desetak svojih radova izloženih u autobusu, čime je Antimuzej izjednačen s velikim muzejima poput MoMa-e u New Yorku, koja također posjeduje Mangelosove radove. Također su izloženi radovi Ivana Kožarića, dugogodišnjeg Trokutovog prijatelja i suradnika, uključujući studije za spomenike i druge poznate radove.