‘Titra’ vam oko? Evo zašto se to događa i što kažu povezani mitovi
Jeste li ikada osjetili kako vam kapak ‘titra’, gotovo neprimjetno, ali dovoljno da vas zbuni ili pak zabrine? Taj neobičan osjećaj, poznat kao miokimija ili blefarospazam, odnosi se na nevoljno titranje mišića očnog kapka. Dok miokimija označava trzanje samo dijela mišićnih vlakana koje osjetimo, blefarospazam podrazumijeva nepravilno i prisilno trzanje cijelog kapka.
Ovaj fenomen nije rijetkost i može se manifestirati na različite načine – neki ga osjete u donjem dijelu oka, dok ga drugi primjećuju u gornjem kapku. Bez obzira događa li se na desnom ili lijevom oku, titranje je uobičajena pojava koja u većini slučajeva nije vidljiva drugima, iako vi sami to jasno osjećate.
Što uzrokuje titranje oka?
Točan uzrok ovog fenomena nije u potpunosti poznat, no smatra se da je povezan s poremećajem u funkcioniranju određenih živčanih područja u bazi mozga, koja su zadužena za koordinaciju mišića i pokreta.
Simptomi suhog oka često se javljaju neposredno prije ili tijekom epizoda titranja, a neke studije sugeriraju povezanost sindroma suhog oka s ovom pojavom. Ipak, to nije jedini mogući uzrok.
Drugi čimbenici koji mogu uzrokovati titranje uključuju stres, iritaciju rožnice, umor, nedostatak sna, dugotrajno gledanje u ekran, poremećaje živčanog sustava te pretjeranu konzumaciju kofeina (poput kave, čaja i gaziranih napitaka), nikotina ili alkohola.
U većini slučajeva titranje je prolazna smetnja koja nestaje nakon dobrog sna.
Iako je titranje oka najčešće bezopasno, svakako posjetite liječnika ako traje dulje od sedam dana, potpuno zatvara kapak i ometa vid, širi se na druge dijelove lica, prati ga crvenilo, oteklina ili iscjedak iz oka, ili ako primijetite spuštanje gornjeg kapka.
Mitovi povezani s titranjem oka
Praznovjerja o titranju oka prisutna su u mnogim kulturama, a mnoga se zadržavaju i danas. Dok mnogi na našim prostorima vjeruju da titranje lijevog oka donosi nesreću, više od milijardu ljudi u Kini smatra da je to znak sreće.
Kinesko vjerovanje
U Kini se smatra da titranje lijevog oka donosi sreću, dok je titranje desnog oka loš predznak. Međutim, kod žena vrijedi suprotno – titranje desnog oka simbolizira sreću, a lijevog nesreću. Vjeruje se i da titranje donjeg lijevog kapka znači da ćete možda zaplakati ili da vas netko ogovara.
Indijsko vjerovanje
U Indiji praznovjerja funkcioniraju obrnuto u odnosu na kineska. Desno oko simbolizira dobre vijesti, dok je titranje lijevog oka povezano s nesrećom.
Afrička vjerovanja
U nekim dijelovima Afrike, titranje donjeg kapka označava skorašnje suze, dok titranje gornjeg kapka sugerira neočekivani susret. Nigerijci također dijele indijsko tumačenje, smatrajući da titranje lijevog oka donosi nesreću.
Havajsko vjerovanje
Na Havajima se vjeruje da titranje lijevog oka može najaviti dolazak nepoznate osobe. Postoji i uvjerenje da učestalo titranje lijevog oka može ukazivati na potencijalne obiteljske probleme.
Sljedeći put kada osjetite titranje oka, nemojte se opterećivati praznovjerjima. Umjesto toga, opustite se i ostanite optimistični – praznovjerja vas mogu zabrinuti samo ako im dopustite da na vas utječu.