Ova općina pravi je hit među mladim obiteljima: Otkrili su nam što ih je privuklo u ovaj kraj

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Rješavanje stambenog pitanja mladima sve je teži zadatak, nekima i neostvariv san. U odnosu na zadnja tri mjeseca 2023. godine, cijene stambenih objekata u istom razdoblju lani porasle su za 12,3% što je nemala brojka, pogotovo ako uzmemo u obzir sve veće troškove života. Valja napomenuti i da su Hrvati 2023. bili na samom europskom dnu u po osamostaljivanju mladih koji roditeljsko gnijezdo u prosjeku napuštaju s 31,8 godina. Nije za zanemariti i činjenica da preko 40 posto mladih u Hrvatskoj živi u prenapučenim kućanstvima budući da nemaju novca kupiti se adekvatniji stan.

S druge strane, u takvoj ekonomskoj klimi, Općina Sirač potpisala je ugovore s 19 mladih obitelji koje svoj život vide u ovoj bjelovarsko – bilogorskoj općini. Razlog tome sigurno su potpore za rješavanje stambenog pitanja koje mladima omogućuju dodatna novčana sredstva za gradnju, kupnju i rekonstrukciju nekretnina na području općine.

-Jako bitan nam je taj program jer znamo što je pokazao popis stanovništva. Ova mjera nam je bitna za to da povećamo broj stanovnika, radno sposobnog stanovništva, a potom i broj djece u vrtiću, školi, općini – kaže sirački načelnik Igor Supan.

Sve na jednom mjestu

Popularnost sirčanskih potpora ima smisla, pogotovo kada sagledamo što sve općina mladim obiteljima „nudi“: liječnika koji je stalno na raspolaganju, vrtić (uskoro i s jasličkom skupinom) te osnovnu školu.

-Oduvijek smo htjeli kuću u Siraču, dosta dugo smo tražili i napokon smo našli pa smo se doselili. Sve nam je blizu, meni je tu i posao, vrtić, škola, sve nam je blizu. Mislim da nema u svakom mjestu toliko blizine do trgovine, doktorice i slično, mislim da je to velika prednost – poručila nam je Željka Posavec, jedna od korisnica općinskih potpora.

Slično razmišlja i Katarina Matijašević, koja je sa svojom obitelji općinsku potporu iskoristila za adaptaciju nekretnine.

-Škola je blizu, dijete mi samo pređe u park preko puta cesta. Škola, vrtić, sve je na dohvat ruke. Ja uvijek kažem da se ni u snu ne bih nekud selila. Odrasli smo ovdje i navikli smo. Kako se kaže, poznamo sva brda, sve znamo – tumači Matijašević.

Osim što je sve na jednom mjestu, Sirač se može pohvaliti i relativnom blizinom Pakraca i Daruvara, stoga ako im i nečega čega u općini nema zatreba, dva su im grada blizu.

-Ja sam inače iz Sirača, dečko dolazi iz Daruvara. Iskreno, nismo htjeli baš biti daleko od grada, a nismo opet htjeli biti u samoj sredini. Ovdje ima prirode, jako je lijepo, a uz to vidjeli smo da nude pomoć koja nama mladima, naravno treba – otkrila nam je Enea Plažanin i dodala kako joj je, kao trudnici, od iznimne važnosti i blizina liječnika, vrtića i osnovne škole.

Važnost općinskih potpora

Sve ove mlade obitelji korisnici su općinskih potpora koje uvelike povećavaju popularnost Sirača, ali i daju prijeko potreban financijski vjetar u leđa.

-Mladi mogu za kupnju kuće i za adaptaciju, kupnja ako se ne varam do 6 tisuća eura, adaptacija do 4, dok je u Daruvaru, ako se ne varam do tisuću eura. Mislim da to općinu podiže jako puno i zato je popularna među mladima. U današnje vrijeme svaki novčani primitak je jako pitan, pogotovo za mlade – pojasnio nam je Lucijan Šafar, također korisnik općinskih potpora čija bi mlada obitelj uskoro trebala postati bogatija za još jednog člana.

-Koliko znam, malo je sad već problem naći kuću u Siraču, ali tko god se odluči doći tu neće pogriješiti s tim –  dodaje Šafar.

Općina Sirač u pomoć mladima prošle je godine uložila čak 75 tisuća eura, gotovo tri puta više od 20 tisuća prvotno upisanih u proračunu. Mladi tako mogu dobiti do šest tisuća eura, a neki od njih bez te pomoći teško bi se uspjeli skućiti.

-Općina daje poticaja da ostaneš. Digli smo kredit i ne bi uspjeli sve s kreditom srediti. Kupili smo staru kuću, to je sve trebalo renovirati, napraviti adaptaciju cijelu i stvarno su nam novci od Općine pomogli – poručila nam je Katarina Matijašević

Povratnici iz inozemstva

Mjerama za pomoć mladima i više su nego zadovoljni u Općini. Načelnik Igor Supan ističe kako je to dokaz da idu u dobrom smjeru.

-Cilj nam je u ovoj mjeri zadržati postojeće mlade obitelji, a dodatna nagrada bi nam bila da se mlade obitelji s nekih drugih područja dosele kod nas. Imamo i sada takvih slučajeva i svake godine ih je sve više i više – poručuje Supan.

Jedan takav slučaj je i obitelj Ivanišević koja je u Siraču kupila „golu“ nekretninu, koju malo po malo, koliko financije dozvoljavaju, pripremaju za povratak iz Njemačke u rodni Sirač.

-Mi smo prije dvije godine kupili kuću, bili su samo zidovi i krov, mi smo promijenili krov i stavili stolariju, sad smo radili na proljeće ide još radova i tako malo po malo prema kraju – kazala nam je Ruth Ivanišević.

Ivanišević nam govori kako joj iz Sirača najviše nedostaju obitelj i ljudi, ali i činjenica da joj se radi o rodnom mjestu koje sve više napreduje, pa sad u njemu ima gotovo sve što mladoj obitelji treba. Faktor na koji općinske mjere ne mogu utjecati, ali svakako igraju veliku ulogu su ljudi, sumještani koji Sirač čine još ljepšim mjestom.

-Imamo sve, svi sve znaju, svi su si dobri i uvijek možeš na nekoga računati, uvijek će ti netko oko nečega pomoći. Tako je nama kada radimo oko kuće sami, uvijek ima netko tko će ti priskočiti u pomoć, pa ti odeš pomoći njemu i tako u krug – zaključila je Ivanišević.

Sirač je dokaz da u ruralnim mjestima još itekako ima života, stoga je za očekivati da će se ova mjera nastaviti i da će se sredstva za financijsku injekciju mladima naći i ubuduće.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!