Jeste li čuli za cepelin? Prisjetili smo se kako su bjelovarski rukometaši uveli revoluciju u ovaj sport
Rukometni spektakl nastaje kada lijevo krilo baci loptu u zrak, a desno uhvati loptu u zraku i majstorski zabije gol. Nakon toga navijači bruje o „cepelinu“, a vrlo malo ljudi zna da je ovaj atraktivni potez zapravo potekao iz Bjelovara, zahvaljujući treneru Željku Selešu i kvaliteti krila. Miroslav Pribanić na desnoj i Ivan Đuranec na lijevoj strani bili su zaslužni za ovaj potez koji je ostao upisan velikim slovima na svjetsku kartu rukometa.
Uoči Svjetskog rukometnog prvenstva, svakako valja odati priznanje bjelovarskom rukometu i njegovom doprinosu globalnoj rukometnoj sceni.
Ogromnu zaslugu za to nosi nekadašnji ORK Partizan, danas poznat kao RK Bjelovar, a među igračima koji su osobito briljirali ističe se Ivan Đuranec. Ovaj izuzetno talentirani rukometaš, koji je nosio titulu najboljeg sportaša Bjelovara, a sa 17-18 godina bio je proglašen najboljim lijevim krilom na svijetu, i to u Švedskoj.
– Mi smo to prvi put isprobali 1964. godine, kad sam se vratio u klub i igrao s Đurancem. Tada je Borac iz Banja Luke radio s krila na pivotmena, odnosno desno ili lijevo krilo je bacalo loptu na liniju. Onda smo stali, razmislili i došli na ideju da probamo prebaciti loptu s krila na krilo. Pošto je Đuranec bio izuzetno skočan, rekli smo: „Ajmo, Đuro, ti i ja to napravimo.“ Vježbali smo, isprobali u utakmicama, i uspjelo je. Tada to još nije imalo ime „Cepelin“, nego smo ga zvali „Hlebinac“ – prisjeća se Miroslav Pribanić u dokumentarnom filmu 19:14, nazvanom prema legendarnoj pobjedi.
Naime, 19. veljače 1972. godine, u prepunoj dvorani u Dortmundu, Kesizupci su u prepunoj dortmundskoj dvorani pobijedili ekipu njemačkog Gummersbacha s 19:14, što je bio uspjeh koji nijedan klub iz bivše Jugoslavije nije postigao prije njih.
Pred 14 tisuća domaćih navijača, Bjelovarčani su nadmašili njemačku ekipu, koja je imala u svojim redovima Hansija Schmidta, jednog od najboljih rukometaša svijeta, i priredili senzacionalni poraz.
Njihov uspjeh nije bio rezultat tajne strategije, nego je bio plod njihove igre – poletne, improvizirane, gotovo poput „vica“ u rukometnom svijetu, ali uz neosporni talent.
Đuranec je zapamčen kao vrhunski igrač u napadu i obrani, izmišljao je rukometne faktore. Osim „cepelina“, na KIF-u (nekadašnji DIF) uči se i „okret Đuranec”, odnosno finta i okret s krive noge.
Te povijesne večeri, prisjetimo se, u Dortmundu su igrali Boris Bradić, Željko Nimš, Miroslav Pribanić, Nedjeljko Prodanić, Albin Vidović, Marijan Jakšeković, Željko Jandroković, Hrvoje Horvat, Ivan Đuranec, Josip Pećina, Vladimir Smiljanić i Nikola Hasan, predvođeni legendarnim kapetanom Hrvojem Horvatom i trenerom Željkom Selešom.
Foto: Arhiva Bjelovarski list