Doznajemo koji su obiteljski liječnici otišli u mirovinu: Evo što to znači za pacijente

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Početak godine donio je promjene i u zdravstvenom sustavu. Na području Bjelovarsko-bilogorske županije s krajem 2024. godine, troje liječnika opće prakse oprostilo se od svojih karijera i otišlo u zasluženu mirovinu. Među njima se ističe dr. Ivan Aržek, liječnik opće prakse, koji je veći dio svoje profesionalne karijere proveo u ambulanti Velika Trnovitica.

Uz njega, u mirovinu je otišla i dr. Ljiljana Pleskalt, specijalistica interne medicine, te dr. Mira Tuček iz Grubišnog Polja.

Tijekom protekle godine mirovinu su također dočekali dr. Ružica Vidić iz Bulinca, dr. Božica Palatinuš, kao i dr. Nada Margeta, stomatologinja koja je svoju ordinaciju imala u Garešničkom Brestovcu.

Odlazak liječnika u mirovinu često izaziva pitanja među pacijentima: Hoće li morati mijenjati liječnika, hoće li im Dom zdravlja dodijeliti novog ili što će biti s ambulantom? Sve ovisi o specifičnoj situaciji i organizaciji. Michell Gruičić v.d. ravnatelja Doma zdravlja Bjelovarsko-bilogorske županije naveo je dvije moguće situacije koje očekuju pacijente.

-Prvi primjer se odnosi na spomenute ordinacije. Preuzeli smo sve ordinacije osim ordinacije doktorice Ljiljane Pleskalt iz Bjelovara. Sve ostale ordinacije, gdje su liječnici otišli u mirovinu, vraćene su iz koncesije pod Dom zdravlja. Pacijenti su ostali u svojim dosadašnjim ordinacijama, a Dom zdravlja osigurava liječnika. To činimo tako što organiziramo zamjenu, tražimo liječnika koji će privremeno preuzeti ordinaciju dok se ne raspiše natječaj za stalnog liječnika ili odmah angažiramo liječnika za to radno mjesto – pojašnjava Gruičić.

Budući da liječnici često odlaze u mirovinu vrlo brzo, ponekad u roku od samo mjesec dana od najave, rijetko se u tako kratkom roku uspije provesti natječaj i osigurati stalni liječnik.

-Većinu ambulanti koje preuzmemo u početku vode liječnici na zamjeni. U međuvremenu, provodimo sve potrebne procedure, raspisujemo natječaj i zapošljavamo stalnog liječnika za to radno mjesto. Taj liječnik preuzima sve pacijente koji su već bili zbrinuti u toj ordinaciji. Ključno je da pacijenti ostaju u svojim ordinacijama i ne moraju nigdje prelaziti – nadodaje naš sugovornik.

Druga situacija je situacija s privatnicima, te kao primjer možemo uzeti dr. Ljiljanu Pleskalt.

-Ona je svoju ordinaciju je otvorila u Coneru, potpuno neovisno o Domu zdravlja. Kada je otišla u mirovinu, nismo preuzeli njezinu ordinaciju. Razlog nije bio specifičan, već je bio praktične prirode – nismo mogli osigurati liječnika koji bi radio u toj ordinaciji. Već smo preuzeli nekoliko drugih ordinacija, gdje liječnici sada rade na dvije lokacije, pa nismo imali koga postaviti u njezinu ambulantu. S druge strane, u Bjelovaru postoje ordinacije opće prakse koje imaju kapacitet preuzeti pacijente. Te ordinacije imaju između 1000 i 1200 pacijenata, što znači da mogu preuzeti i pacijente iz njezine bivše ordinacije. Zbog toga je HZZO svim pacijentima poslao obavijest o zatvaranju ambulante zbog odlaska doktorice Pleskalt u mirovinu – govori Gruičić.

To znači da niti Dom zdravlja, niti bilo koji drugi liječnik, uključujući privatnike, ne mogu preuzeti ordinaciju prema vlastitoj volji. Pacijentima je omogućeno da se presele kod bilo kojeg liječnika po vlastitom izboru.

-Kao ravnatelj, nažalost, nemam mogućnost odlučiti da će određeni broj pacijenata ići kod jednog doktora, a drugi kod drugog. Pacijenti sami imaju pravo odabrati tko će ih liječiti, a oni sami biraju svog liječnika. Tako, raspoređuju se prema vlastitim željama – zaključuje naš sugovornik.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!