Post-blagdanska depresija: Evo kako stati na kraj siječanjskoj melankoliji
Božić, Nova godina, druženje, godišnji odmor, kolači, francuska salata, sarma… Sve je to iza nas i vrijeme je za povratak u „normalu“. Blagdansko vrijeme obilježeno je životom „na visokoj nozi“, nerijetko uz fizičke, psihičke, ali i financijske stresove. Vrijeme nakon blagdanske čarolije često uzima svoj danak, što dokazuje i činjenica da je siječanj proglašen najdepresivnijim mjesecom u godini.
Kad nas napusti blagdanska euforija, mnogi od nas ostaju sami, umorni, praznog džepa s novogodišnjim odlukama upitnih šansi za ispunjavanje. Iako se ne radi o kliničkom pojmu, taj se osjećaj naziva i post – blagdanska depresija i itekako je stvarna.
-Ovaj period Božića i novogodišnjih blagdana je nekako kulturološki rezerviran za radosti, za darivanje, za druženje, za proslave i obiteljske okupljanje. Često osobe koje nemaju s nekim podijeliti radost od tog perioda budu pogođene ovim sindromom, a posebice osobe koje su možda pretrpjele nekakve emocionalne gubitke, koje su usamljene ili nemaju bliskih prijatelja ili članova obitelji, ali isto tako i sve druge osobe često nisu pošteđene emocionalnih turbulencija u sklopu post-blagdanske depresije – pojasnila nam je subspecijalistica psihijatrije Iva Manestar.
Manestar napominje kako velik dio krivice leži i na potrošačkom društvu te načinu života u kojem živimo i većinom težimo materijalnom izobilju koji nam nerijetko i ne donosi sreću.
– Takvi stilovi života kod većine ljudi dovode do gubitka nekakvih istinskih ljudskih vrijednosti, do gubitka kvalitetnih i bliskih međuljudskih odnosa, a automatski time i do emocionalne praznine i otuđenosti, što naravno utječe na naše mentalno zdravlje – kazala nam je sugovornica.
Nerealne slike i očekivanja
Od fotografija na društvenim mrežama, reklama, pa sve do božićnih filmova, svi redom nameću idealistične slike savršene obitelji i savršenih međuljudskih odnosa koji u stvarnosti nisu uvijek takvi.
-Upravo ta prevelika očekivanja o harmoničnim obiteljskim odnosima mogu biti izrazito stresna, posebice ukoliko su ta očekivanja u suprotnosti sa stvarnošću, ukoliko su ti odnosi unutar obitelji narušeni tijekom cijele godine. Vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana se nekako pretvorilo u veće ili manje projekte, nabave hrane, pa kuhanja, pa pečenja kolača, pa spremanja, traženje i kupovine darova. Kite se i uređuju u prostori već nekoliko tjedana unaprijed i cijeli taj proces je često opterećen dodatnim nekakvim tjelesnim i psihičkim naporima koji iscrpljuju – govori Manestar.