Umjesto buljenja djece u TV i mobitel, otvorite ladice, nađite društvene igre i družite se!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Djeca su nekada jedva čekala zimske praznike kako bi što više vremena provodili vani, dok se danas praznicima vesele jer će moći više biti ‘na igricama’. Nažalost, stiglo je takvo „moderno“ vrijeme gdje je zaista nesporna činjenica da su mobiteli i razni drugi ekrani promijenili međuljudske odnose.

Svi pomalo na nekakav način zanemarujemo svoje hobije i druženja u stvarnom svijetu kako bi se družili u onom virtualnom. Stoga ne čudi činjenica da psihologe, pedagoge i ostale stručnjake za rad s djecom zabrinjava upravo takvo ponašanje. Socijalna pedagoginja  Martina Dumančić Vranješ istaknula je kako bi trebali razmišljati o psihološkim potrebama djece:

„Trebali bi shvatiti da djeca imaju tu nekakvu psihološku potrebu i za zabavu, za druženjem i općenito slobodom i da mogu birati nešto što je njima nekakav izbor zabave. I svakako da će prvo ići za tim virtualnim svijetom, ekranima, igricama i slično. Međutim, često se zaboravi da postoji puno drugih načina počevši od samih igrališta koja su slobodna, obzirom da nema trenutno na njima nekakvih školskih aktivnosti, treninga i slično. Tako da je to izvrsna prilika da ih svakodnevno koriste u vrijeme praznika.“

U slučaju loših vremenskih prilika, s obzirom na sadržaj u Dubrovniku, postoji još zanimljivih načina za organiziranje druženja u zatvorenim prostorima.

„Vjerujem da svi imaju u svojim ladicama pospremljene razne društvene igre. Dijete čim uđe u svijet društvenih igara, kada otvori svoje ladice, makne se od ekrana i vidi sve te zanimljive društvene igre jedva čeka sudjelovati u njima, jer ipak znamo da je u toj njihovoj dječjoj dobi takva vrsta igre zanimljiva i glavni izvor zadovoljavanja tih njihovih osnovnih psiholoških potreba. Razne su to igre poput una, karata općenito, monopoly, čovječe ne ljuti se i slično“, kaže.

Dumančić Vranješ ističe kako je također dobro s roditeljima pogledati nekakav dobar božićni film gdje zajedno mogu komentirati, razgovarati i dijeliti nekakva iskustva. Odličan je to način kako bi se  povezali i razvili svoje obiteljske odnose koje možda u turbulentnoj svakodnevici zaborave.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!