Nakon otkaza odlučili se za poljoprivredu: Ružica i Branko, kravice i ljubav prema stoci bit će dio njihova života dokle god budu mogli
Grad Bjelovar uspješno je realizirao Javni poziv za potpore u poljoprivredi, dodijelivši 217 potpora vrijednih ukupno 118.906,97 eura, što predstavlja 96% od planiranih sredstava u iznosu od 123.800,00 eura. Među korisnicima potpore našao se i Branko Galin iz Letičana, koji se na svom imanju bavi uzgojem i držanjem rasplodnih goveda, stočarstvom, ratarstvom te proizvodnjom mlijeka.
Brankova priča započinje 2000. godine, kada je, kao hrvatski branitelj, od Republike Hrvatske dobio 10 hektara poljoprivrednog zemljišta. Uz vlastite resurse, ta je pomoć omogućila njegovoj obitelji da se posvete poljoprivrednoj proizvodnji nakon što je završio svoj radni vijek u bjelovarskoj tvornici traktora.
-Prije toga su se moji roditelji bavili stočarstvom, prvenstveno mljekarstvom, onda smo supruga i ja malo širili pa evo sve do današnjeg dana. Držimo stoku, tovimo junad, telad i tako. Mlijeko je broj jedan, od toga imamo najviše koristi i najbolju proizvodnju. Dok su junad i telad potpora tom mlijeku da bismo uopće mogli funkcionirati. Nažalost, nemamo dovoljno kapaciteta da bismo išta proširivali, nemamo dovoljno ni zemlje. Imamo svega 15 hektara, a stoke je 45 komada. To znači da sam u debelom minusu, uzmemo li uvjetno grlo jedan hektar – navodi Branko.
Na Brankovom imanju provodi se politika koju Grad Bjelovar podupire već sedam godina, a to je zadržavanje teladi u domaćim stajama umjesto uvoza ili prodaje, što je dio programa potpora koje detaljno objašnjava zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić.
-Plan za 2025. godinu iznosi ukupno 123.800 eura potpora za sve naše poljoprivrednike koji koriste subvencije, što je približno nešto više od 200 poljoprivrednika godišnje. Kroz sedam godina 1380 poljoprivrednih gospodarstava koristilo je subvencije Grada Bjelovara u iznosu od 521.000 eura. To nije velik iznos, ali on ni ne treba biti velik. Ovo su potpore male vrijednosti za mala poljoprivredna gospodarstva, za obitelji poput Galinovih, i nadam se da će se mali poljoprivrednici sve više uključivati u ove potpore – navodi Igor.
Poljoprivreda je danas u Hrvatskoj na niskim granama, ali potpore poput ove pokazatelj su da Grad Bjelovar stoji uz male poljoprivrednike, pružajući im podršku i sigurnost. Obitelj Galin, koja proizvodi mlijeko za Dukat, svakih dva dana isporuči do 400 litara mlijeka, no proizvodnja se smanjuje zbog nedostatka zemlje i hrane, kao i prirodnog opterećenja godina. Ukupno obrađuju 25 hektara, a gradska potpora od 1.600 eura godišnje značajno im pomaže u održavanju proizvodnje.
-Jako puno znači jer možeš računati da ne moraš neke teliće prodati, nego ih ostaviš u daljnjem uzgoju. Faktički, tih 1.600 eura meni je pokrilo četiri telića koje sam ostavio za daljnji uzgoj, nisam ih morao prodavati. Jako je važno imati domaće teliće, jer uvezeni imaju problema s bolestima, često dolazi do uginuća i slično, dok su domaći već adaptirani. Ljubav prema stoci me drži, inače bih davnih dana odustao, ali ja to volim – istaknuo je Branko.
Branko i supruga Ružica Galin planiraju se baviti poljoprivredom dokle god ih zdravlje služi, a potom će sve postepeno smanjivati. Ružica ističe da moraju uvijek imati barem dvije kravice jer Branko ne može bez mlijeka.
-Za njega uvijek mora biti mlijeka, ujutro pola litre, navečer pola litre, onako svježe i sirovo – naglašava Ružica s osmijehom.
Sve veći broj poljoprivrednika koji se prijavljuju i koriste subvencije znak je pozitivnog trenda i nade da će poljoprivreda ojačati i zaživjeti, umjesto da postupno nestane.