Novi oblici ovisnosti mladima nadohvat ruke, poznata psihijatrica savjetuje: Roditelji, morate postati influenceri!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Prema podacima Ministarstva zdravstva, svaki četvrti Hrvat barem jednom je uzimao neku ilegalnu drogu, o alkoholu koji je svepristuan i neraskidiv dio „kulture“ našeg područja ne treba puno govoriti, a zabrinjava i da podatak da u Hrvatskoj svaka treća osoba puši. Iako smo kao narod, barem prema podacima, s ovisnostima na „ti“, mlađe generacije podložne su nekim drugim, novim oblicima ovisnosti.

-U zadnje vrijeme sve se više priča i ima problema sa ponašajnim ovisnostima, a to su klađenje, ovisnosti o internetu, kompjuterskim igricama, mobitelima i ovisnosti o društvenim mrežama, pogotovo kod mladih ljudi u današnje vrijeme – kazala nam je Iva Manestar, subspecijalistica socijalne psihijatrije.

Kako nam tumači sugovornica, ovisnosti su nerijetko pokazatelj da kod osobe postoje neke druge psihičke smetnje zbog kojih su im podložni.

-Sam problem ovisnosti je vrh sante leda. Iza problema ovisnosti uvijek postoje neke druge psihičke smetnje ili neke problemi, a u samoj srži problema sa ovisnostima je da osoba nema razvijene konstruktivne kapacitete i nema razvijene psihički i emocionalno zrele načine nošenja sa životom i životnim frustracijama i problemima – poručuje Manestar.

-E sad, zašto su te ovisnosti sve veći problem? Upravo zato što bitno smanjuju kvalitetu života i imaju brojne destruktivne posljedice na cijelo naše zdravlje, imaju destruktivne posljedice na radno funkcioniranje osobe, na obiteljsko i na socijalno funkcioniranje osobe – dodaje.

Posljedično, takvo ponašanje dovodi do razvoja mnoštva psihičkih i tjelesnih bolesti koje u konačnici, vode do nemogućnosti samostalnog funkcioniranja osobe.

Kako pomoći mladima?

Najbolji način je, kako tumači sugovornica, osluškivati je potrebe djeteta te sagraditi čvrst i stabilan odnos.

-Mi roditelji i stručnjaci moramo na neki način biti influenceri i pomoći im da formiraju zdrav stav prema toj cijeloj problematici. Zato što se ljudski mozak razvija do nekakvih 23 godine, ovaj frontalni dio mozga koji je upravo odgovoran za promišljanje o posljedicama vlastitog ponašanja.

-Nažalost mi odnosno smo dopustili da neki drugi budu influenceri i da utječu na formiranje stavova naše djece. A ne mi, zato što nas nema, zato što nam je takav stil života, da puno radimo, da smo često odsutni i fizički i emocionalni. I to je problem – dodaje.

Valjalo bi „promijeniti ploču“ i umjesto držanja monologa, razgovarati s djecom i mladima i usmjeriti ih.

-Često se roditelji ulove u zamku da oni pričaju što bi trebalo i da drže monologe, a zapravo bi trebali saslušati svoju djecu kad im je potrebna pomoć – upozorava Manestar. Zato i radimo s roditeljima i pokušavamo ojačati i njihove komunikacijske vještine, da kroz radionice, interaktivna predavanja osvijeste što krivo rade.

Budi svoj

Odjel za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti Bjelovarsko-bilogorske županije već deset godina provodi projekt Budi svoj. Važan je budući da kroz radionice i predavanja, u svim srednjim školama u županiji i nekolicini vrtića, polaznike i zaposlene osvještavaju o sveprisutnom problemu ovisnosti.

-Osmislili smo projektne aktivnosti, a tijekom ovih proteklih deset godina smo ih nadograđivali i proširivali s ciljem i poboljšanja kvalitete života naših korisnika i građana, usvajanja zdravih i konstruktivnih stilova života i aktivnog mijenjanja štetnih stavova i navika. I u konačnici cilj nam je da podignemo svijest o važnosti vlastitog i tuđeg zdravlja – zaključila je voditeljica projekta Budi svoj Iva Manestar.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!