[FOTO] Taktilna reljefna ploča postavljena u Lovrakovom centru, doznajemo zašto je važna!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Taktilna reljefna ploča postavljena je u Lovrakovom centru u Velikom Grđevcu, a riječ je o taktilnoj info tabli koja je financirana kroz projekt „Osjeti knjigu riječ po rič“. Projekt je realiziran u okviru Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu, u partnerstvu s Udrugom Sretna škola Prve osnovne škole iz Širokog Brijega.

– Već smo svi upoznati s tim da u posljednjih godinu dana intenzivno radimo na razvoju sadržaja s ciljem privlačenja što većeg broja posjetitelja. Osim toga, naš fokus je i na učenju, kroz razne radionice, edukacije i manifestacije. Tako želimo ponovno oživjeti poruke iz djela Mate Lovraka, a te poruke možemo sažeti kao učenje kroz iskustvo i igru te povezivanje s prirodom – učiti od prirode i u prirodi – uvodno je istaknula Zvjezdana Galkowski ravnateljica Kulturnog centra Mato Lovrak u Velikom Grđevcu.

Zvjezdana Galkowski

Rezultati navedenog projekta su upravo sadržaji prilagođeni osobama s poteškoćama.

– Danas smo postavili taktilnu reljefnu ploču u Lovrakovom centru. Također, kroz ovaj projekt tiskali smo knjigu Vlak u snijegu i Družbu Pere Kvržice na Brailleovu pismu, a ovog ljeta po prvi puta smo u Lovrakovom centru održali projekciju filma Vlak u snijegu, prevedenog na hrvatski znakovni jezik. Osim toga, pripremamo se za prijavu na javni poziv za inkluzivne usluge u ustanovama kulture, jer nam je cilj da kulturna baština Mate Lovraka, kao i poruke njegovih romana, budu dostupne svima – svim ranjivim skupinama, mladima, starima i osobama s poteškoćama – govori Galkowski.

Važno je istaknuti kako Ministarstvo kulture i medija podržava Lovrakov centar kroz projekte poput susreta Lovrakovih pisaca, nabave opreme i zaštite etnografske zbirke. Nedavno su podržali i kreativni projekt “Mali i veliki”. Upravo takva potpora ključna je za očuvanje i promociju kulturne baštine.

– Sigurna sam da će djeca, mala i velika, dolaziti, kao što kaže projekt, a potpora će sigurno nastaviti. Ono što je najvažnije, nastojimo osigurati da svi kulturni sadržaji budu dostupni i osobama s invaliditetom, time stvaramo inkluzivnu kulturu – govori Jasna Vaniček – Fila pomoćnica ministrice i ravnateljice Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija.

Jasna Vaniček – Fila

Kroz ovaj projekt podignuta je svijest o važnosti kulture čitanje i očuvanja jezične kulturne baštine te su razmijenjena iskustva i znanja o tome kako kulturu učiniti dostupnijom djeci s tjelesnim oštećenjima.

 

 

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!