Jedan od gorućih gradskih problema raste: Kako je moguće da 331 kazna nije dovoljna?

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Koliko često vidimo automobile parkirane na mjesto predviđeno za invalide? Prema podacima koje nam je dostavila PU bjelovarsko-bilogorska – vrlo često, a samo ove godine izdana je 331 kazna za parkiranje na invalidskim mjestima. Mjesta namijenjena za parkiranje vozila koja koriste osobe s invaliditetom su najpristupačnija, ali koriste ih građani koji ne posjeduju znak pristupačnosti ili članovi obitelji osobe s invaliditetom kada ne prevoze takvu osobu.

U samo jednom danu, točnije 19. studenoga, policijski službenici su kontrolama na 18 lokacija u nadzoru utvrdili 13 prekršaja. Svih 13 prekršaja odnosilo se na parkiranje na mjestima koja su predviđena za parkiranje vozila osoba s invaliditetom, a za njih je propisana novčana kazna od 90 eura. Pritom nije utvrđen niti jedan prekršaj zlouporabe znaka pristupačnosti.

Komentar Tomislava Novosela

Za komentar i nimalo slavne brojke upitali smo Tomislava Novosela, predsjednika Udruge tjelesnih invalida Bjelovar (UTIB).

– Podatke PU bjelovarsko-bilogorske prihvaćamo kao činjenicu i sada pratimo sljedeće godine hoće li brojka biti veća ili manja. Što se tiče parkinga, Bjelovar je imao odlukom Gradske uprave prije jedno sedam, osam godina model bivšeg zagrebačkog gradonačelnika Bandića koji je bio izuzetno senzibilan na osobe s invaliditetom, a imao je i ured za osobe s invaliditetom. To nema ni jedan grad niti županija pa čak ni ministarstvo. Od njih smo uzeli model da svi oni vozači koji imaju dokument za parkiranje iz Zagreba imaju pravo parkirati na bilo koje mjesto. Taj model je bio do lani prihvatljiv i primjenjiv i kod nas u Bjelovaru što znači da su invalidi mogli parkirati bilo gdje, a ne samo na žuta mjesta – rekao je Novosel.

Tada se, kaže Novosel, nije toliko osjećao nedostatak parkirališnih mjesta.

– Međutim, to je ukinuto, a mi smo doživjeli pomalo lošu kampanju protiv osoba s invaliditetom jer je ispalo da zloupotrebljavamo mjesta koja nisu naša. Ipak, ono što je činjenica je da grad generalno nema dovoljno parkirnih mjesta zbog čega i parkira gdje tko poželi – navodi.

Nepravilna mjesta

Predsjednik UTIB-a napominje da brojna mjesta u Bjelovaru namijenjena invalidima ne odgovaraju propisima.

– Invalidsko mjesto mora biti određene širine, određenog pomoćnog prostora da se mogu izvući kolica i određenog pomoćnog prostora da se onda s kolicima može doći do pješačke površine. To znači da ni jedno parkirno mjesto koje nema put do pješačke površine zapravo nije za invalide. Mjesta koja su dobro napravljena su ona kod novih trgovačkih centara – kaže Novosel.

Novosel napominje da Grad zna s kojim se problemima invalidi susreću.

– Što ćemo napraviti u vezi parkirnih mjesta? Je li udruga invalida radi za parkirno mjesto? Pa nije udruga licencirana za nekakve zakonske aktivnosti. Može se jedino buniti. Ako to znaju u Gradu pročelnici i svi ostali, onda mi tu više ništa ne možemo – ljuti se Novosel koji kao sjajan primjer grada koji brine o invalidima navodi Rijeku gdje se, kaže, osjeća kao da je u oblacima. Naime, u Rijeci je riva “žuta” zbog invalidskih mjesta.

Problem – rubnjaci

– Nekada sam još rekao da bi cijela Gundulićeva mogla biti žuta ruta. No, dobio sam odgovor da gdje bi onda drugi parkirali. Dobro je riješeno sada prema korzu, ali prema Gundulićevoj postoje rubnjaci. Oni nisu problem za zdravog čovjeka, ali za nekoga s kolicima su veliki problem – navodi.

Po Zakonu o povlasticama u prometu po čl. 22. moguće je izricanje sljedećih kazni:

Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 do 1000,00 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji koristi pravo na oslobađanje od plaćanja cestarine iz članka 7. ovoga Zakona dok se u osobnom automobilu ne nalazi osoba s invaliditetom koja je nositelj prava.

Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 do 1000,00 eura kaznit će se za prekršaj osoba koja svoju Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom za ostvarivanje prava na oslobađanje od plaćanja cestarine preda na korištenje drugoj osobi koja ne ispunjava kriterije te se nositelju prava na oslobađanje od plaćanja cestarine može privremeno onemogućiti korištenje istog u trajanju od jednog mjeseca do dvije godine.

Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 do 1000,00 eura kaznit će se za prekršaj osoba koja koristi pravo na oslobađanje od plaćanja cestarine iz članka 7. ovoga Zakona tijekom obavljanja javnog prijevoza putnika odnosno prijevoza za vlastite potrebe.

Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 do 1000,00 eura kaznit će se za prekršaj osoba koja svoju Europsku parkirališnu kartu za osobe s invaliditetom ustupi drugoj osobi na korištenje te se može oduzimanjem Europske parkirališne karte za osobe s invaliditetom privremeno onemogućiti korištenje iste u trajanju od jednog mjeseca do dvije godine.

Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 do 1000,00 eura kaznit će se za prekršaj osoba koja neovlašteno koristi Europsku parkirališnu kartu za osobe s invaliditetom.

Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 do 1000,00 eura kaznit će se za prekršaj osoba koja odbije dati na uvid javne isprave izdane na temelju ovoga Zakona ovlaštenim osobama.

Nepropisnim parkiranjem vozila na mjestima rezerviranim za parkiranje vozila osoba s invaliditetom ograničava se pravo osobe s invaliditetom na pristupačnost i mobilnost, odnosno integraciju u društvo.

FOTO: Ilustracija


PODIJELI S PRIJATELJIMA!