Space shuttle škola: Prošećite s nama bjelovarskim Centrom kompetentnosti, ostat ćete bez daha
Zadar, Zagreb, Varaždin i Bjelovar. Ova četiri hrvatska grada perjanica su nacionalnog školstva u kada govorimo o sektoru zdravstvu. Svaki od njih ima svoj Regionalni centar kompetentnosti, no svaki od njih je jedinstven i posve različit od drugih.
Rečenica kojom će ukratko opisati dio bjelovarskog centra i to dio koji se odnosi na prostor za simulacije glasi otprilike ovako: „Sada ulazite u jedini cjeloviti simulacijski centar u Republici Hrvatskoj. Od drugih mjesta za simulaciju u Hrvatskoj razlikuje ga samo dvije sobe i nekoliko milijuna kuna.” I zaista, iako se ovaj simulacijski centar nalazi na posljednjem katu nove zgrade bjelovarskog Regionalnog centra kompetentnosti i iako smo na putu do njega obišli prostorije za kakve nismo ni slutili da bi mogle biti dio neke obrazovne ustanove u Hrvatskoj, ovaj kat zaista oduzima dah.
Kao u pravoj bolnici
– Naš simulacijski centar ima centralnu sobu koja je opremljena vrhunskom softverskom opremom, mogućnošću audio i video snimanja, a kasnije pregledavanja tih snimaka. Tako polaznici mogu vidjeti što su napravili dobro i ono što nisu napravili dobro te imaju mogućnost beskonačnog ponavlja dok god vještine ne istesaju do savršenstva. To je smisao metodologije učenja simulacijom – ističe voditeljica bjelovarskog Regionalnog centra kompetentnosti Tina Jelić Balta pojašnjavajući kako se u bjelovarskom simulacijskom centru može simulirati sve što se odnosi na područje medicine.
– Imamo sve – od modela nedonoščeta do realistične lutke starijeg muškarca. Možemo simulirati različita zdravstvena stanja, različita patološka stanja od prvih dana života do smrti. Recimo, možemo imati normalan porod, a možemo simulirati porod koji se komplicira. Možemo simulirati očekivanu reanimaciju, ali i reanimaciju koja se komplicira, a u konačnici i smrtni ishod. Pri svemu tome se implementira timski rad koji je izuzetno važan, jako je dobro što u simulaciju možemo uvrstiti komunikacijske vještine jer naše lutke govore s nasnimljenim glasovima ili uz pomoć glumca, odnosno trenera. Kada tome dodamo i neograničenu mogućnost ponavljanja određene vještine u kontroliranim uvjetima dobivamo glavne karakteristike rada u ovakvom simulacijskom centru – pojašnjava Jelić Balta dodajući i kako su njihovi rekviziti izuzetno realistični, a upravo se takvom približavanju uvjetima kakvi vladaju u stvarnim zdravstvenim ustanova pridaje posebna pažnja – od samog ambijenta do detalja.
– Želimo postići da se polaznik osjeća kao da se nalazi u prostoru zdravstvene ustanove u kojoj mora izvesti određenu intervenciju ili zahvat – napominje Jelić-Balta glavni cilj ovog simulacijskog centra koji je, kako smo već i spomenuli, tek jedan dio Regionalnog centra kompetentnosti vrijednog 8,4 milijuna eura otvorenog prije otprilike godinu i pol.
Od CAD-CAM tehnologije preko stomatološke ambulante do hidromasažnih kada
Prostor je to koji se prostire na nekoliko katova u dvije zgrade, a u njima budući bjelovarski medicinari imaju uvjete o kakvima se generacije i generacije njihovih prethodnika nisu usudile ni maštati. Svaki od smjerova, a riječ je od šest smjerova koji se trenutno obrazuju u bjelovarskoj Medicinskoj školi, a to su medicinske sestre i tehničari opće njege, farmaceutski tehničari, fizioterapeutski tehničari, dentalni tehničari, zdravstveno-laboratorijski tehničari te primalje – asistentice i asistenti, ima svoj „kutak” opremljen najnovijim čudima tehnologije. Jedino bjelovarski budući dentalni tehničari imaju priliku upoznati se s revolucionarnom CAD-CAM tehnologijom, učiti u pravoj stomatološkoj ambulanti. Za dio s hidromasažnim kadama namijenjen fizioterapeutskim tehničarima je i sam premijer Andrej Plenković prilikom obilaska Centra kazao kako je mislio da je vidio sve, ali kako je upravo bjelovarski Centar top. No osim toga, tu su i sjajni mikroskopi, posebne vage, teretana za vježbe, uređaj za analizu krvi kakvog se ne bi posramili ni domovi zdravlja….
– Sve to namijenjeno je našim učenicima, a u budućnosti i odraslim polaznicima u smislu usavršavanja i prekvalifikacija. U postupku smo uvođenja više programa u području obrazovanju odraslih poput programa za dentalne asistente, njegovateljice i ostale, kao i različitih stručnih usavršavanja zdravstvenih djelatnika. Kroz projekt smo proveli program usavršavanja medicinskih sestara u području palijative i tako educirali 32 medicinske sestre županijskih zdravstvenih ustanova. Ideja nam je da zaista budemo regionalni centar i mjesto edukacije. Do sada su nam dolazile škole partneri i škole suradnice, a imali smo međunarodne posjete. Time smo promovirali centar kao mjesto edukacije u sektoru zdravstva. Kroz naš centar je tijekom projekta prošlo preko 3600 učenika i nastavnika naših partnerskih škola iz Slavonije i Koprivnice i uz to brojni učenici osnovnih škola Grada Bjelovara i okolice. Imamo sjajnu opremu, divan prostor koji nudi bezbroj mogućnosti – napominje ravnateljica Medicinske škole Bjelovar Biljana Balenović naglašavajući kako obrazovanje i edukacija traju cijeli život. Ipak uspjeh u obrazovanju nije zajamčen izvrsnim materijalnim uvjetima, već ovisi o učenicima, prostoru, opremi, a ponajviše o nastavnicima…
– Mi imamo sve – izvrsne nastavnike, odličnu opremu, sjajne učenike tako da ni ishod ne može biti loš. Nismo ih ni do sada imali budući da je Medicinska škola Bjelovar škola koja uživa ugled Republici Hrvatskoj kao škola iz koje izlaze stručnjaci u svim segmentima zdravstva. Izvrsni uvjeti koje sada imamo nam omogućuju da možemo samo biti još bolji – ponosno kaže ravnateljica Balenović čija je škola jedna od najtraženijih srednjih škola u čitavoj županiji i puno šire.