Prilika koja se ne propušta: Ako dobijete ovaj poziv, nemojte ga ignorirati
– Naravno da sam se odazvala pozivu za preventivni program. Toliko slušamo u važnosti ranog otkrivanja raka, a paralelno i o ogromnim listama čekanja u bolnicama, pa bila bih luda da se nisam odazvala i da sam propustila priliku koja mi je pružena na dlanu. Ja sam već žena u godinama u kojima svi moramo više pažnje posvetiti svom zdravlju pa tako nikada nisam propustila nijedan poziv koji je stigao na moju adresu. Moram reći da su moji dojmovi samo pozitivni. Osim što su svi bili vrlo ljubazni, moji nalazi su u redu pa mogu mirno spavati. No da nije tako, svakako bih voljela na vrijeme znati da se moram liječiti jer to čovjek uvijek shvati samo je pitanje je li saznao na vrijeme ili prekasno. Zato bih svima savjetovala da se odazovu i da ne propuste svoje prilike za zdravlje i miran san – priča nam Bjelovarčanka u 60-im godina koja je tek jedna od brojnih pacijenata koja je zbog svojih godina dobila poziv da se odazove nacionalnom programu ranog otkrivanja raka. Trenutno se u Hrvatskoj provode tri takva nacionalna programa, a to su programi ranog otkrivanja raka dojke, debelog crijeva i raka pluća.
Bilogorci pokazali kako se to radi
– Odaziv na Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke (MAMA) u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji je 72 posto dok je prosjek Hrvatske 57 posto. Što se tiče odaziva u Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji je 52 posto, a prosjek Hrvatske 32 posto. Ovim rezultatima odaziva možemo se pohvaliti te spadamo i jesmo županija sa najvišim odazivom stanovništva na preventivne programe. Obavezno moram naglasiti da za visok odaziv i kvalitetu provođenja nacionalnih programa u našoj županiji, prvenstveno su zaslužni profesionalni i korektni odnosi Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije, Opće bolnice Bjelovar i Doma zdravlja Bjelovarsko-bilogorske županije te stručnost osoblja Odjela za radiologiju, Odjela za patologiju i citologiju, Endoskopskog laboratorija i Mamografske jedinice Doma zdravlja u Daruvaru – kazao je doc. dr. sc. Želimir Bertić, Županijski koordinator Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke i debelog crijeva.
U proteklih desetak godina, kazao je Bertić, bilježimo i smanjenje smrtnosti od raka dojke i debelog crijeva.
Više otkrivenih slučaja
– Broj umrlih prije desetak godina od karcinoma dojke na razini Hrvatske se je kretao između 1000 i 1200, u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji 50 i 70. Također, broj novootkrivenih, dijagnosticiranih karcinoma dojke se je kretao prije desetak godina oko 2000 slučajeva, a u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji oko 50. Trenutno dostupni podaci prikazuju da se broj umrlih od karcinoma dojke smanjuje, na razini Hrvatske umire oko 700, a Bjelovarsko-bilogorske županije oko 25 osoba. Što se tiče broja novootkrivenih slučajeve, on se je povećao na oko 3000 u Hrvatskoj i oko na 70 u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. To je bilo i očekivano jer je smisao preventivnog programa otkriti zloćudnu bolest u što ranijoj fazi kod osoba koje nemaju znakove bolesti, a upravo u toj ranoj fazi bolest je u visokom postotku izlječiva – naglasio je Bertić osvrnuvši se i na opis preventivnih programa.
Naime, iako velik dio građana izjednačava Nacionalni programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva s kolonoskopijom, to nije tako. Županijski zavod za javno zdravstvo na kućne adrese osoba u dobi 50 do 74 godine, jer upravo ova dob prema pojavnosti raka debelog crijeva spada pod rizičnu skupinu, šalje pozivno pismo za testiranje i edukativnu brošuru. Nakon potpisane suglasnosti koju osobe pošalju na adresu Zavoda, u sljedećem pismu na kućnu adresu dobit će materijale za testiranje. U pismu se nalaze tri kartonska testa za testiranje stolice na oku nevidljivu krv kroz tri dana s detaljnim uputama. Ovaj besplatni test je brz, jednostavan – i to uradite kod kuće. Nakon obavljenog testiranja, uzorke i ispunjeni anketni upitnik potrebno je dostaviti u priloženoj omotnici s plaćenim odgovorom u Zavod na očitanje.
Kod većine otkriveni polipi
– Sve osobe s pozitivnim nalazom pozivamo na kolonoskopski pregled radi utvrđivanja uzroka pojave oku nevidljive krvi u stolici. Godišnje putem Nacionalnog programa u BBŽ-u se napravi oko 100 kolonoskopiju, i u većini osoba se otkriju polipi, a znamo da su 90 posto slučajeva oni uzrok nastanka raka debelog crijeva. Nakon kolonoskopije i odstranjenja polipa, osoba je prevenirala nastanak raka debelog crijeva, zapravo prevenirala je dugo i jako neizvjesno liječenje od raka. Također tako vrijedi i za karcinom dojke, bitno je na vrijeme otkriti kvržicu u dojci i odmah krenuti sa daljinom obradom da izlječenje bude i 100 posto – upozorio je Bertić napomenuvši kako su nacionalni programi besplatni, a uključene su osobe i koje jesu i koje nisu osigurane.
Tko može očekivati poziv?
Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke uključene su sve žene u dobi od 50 do 69 godina starosti, u Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva uključeni su muškarci i žene u dobi od 50 do 74 godine starosti. Za ova dva navedena programa osobe u navedenoj rizičnoj dobi će biti pozvane od Zavoda za javno zdravstvo na preventivni pregled. Dok za Nacionalni program ranog otkrivanja raka pluća potrebno se je obratiti svome liječniku, a uključene su osobe u dobi od 50 do 75 godina koje su aktivni pušači ili prestali pušiti unutar 15 godina prije probira.
– Bolest je u visokom postotku izlječiva, a jedini lijek protiv nje je pravodobno otkrivanje koji je glavni cilj nacionalnih programa i uklanjanje rizičnih čimbenika. Čak 50 posto karcinoma može se spriječiti uz malo truda, a te preporuke znače prestati s konzumacijom duhanskih proizvoda, zdravo se hraniti, redovito se baviti tjelesnom aktivnosti, održavati normalnu tjelesnu težinu, ne pretjerivati u konzumaciji alkohola. Također potrebno je podizati svijest o prevenciji i pružati psihološku pomoć, ne samo oboljelim osobama već i njihovim obiteljima, a tu glavnu ulogu imaju zdravstvene ustanove i humanitarne udruge Liga protiv raka, Udruga žena oboljelih od karcinoma dojke, te Klub laringektomiranih osoba. Stoga odazovite se, prevenirajte nastanak raka i daljnji neizvjesni tijek liječenja – zaključio je Bertić.