[FOTO] Veselo je danas bilo u središtu grada: Ovo je razlog za nasmijana lica
Povodom Međunarodnog dana svjesnosti o prijevremenom rođenju, danas su ljubičasti baloni okupirali bjelovarski korzo, simbolizirajući podršku prijevremeno rođenoj djeci. Svakodnevno se na području Hrvatske rodi sedam prijevremeno rođene djece, što zahtijeva izniman angažman liječnika, obitelji, prijatelja i cijelog društva u njihovom oporavku i odrastanju.
– Kada sam ja išla u srednju školu, dijete rođeno s 28 tjedna još se smatralo spontanim pobačajem. Teško je govoriti o tužnim stvarima, ali sada, pored mene, stoji mala Mia, koja je rođena s 26 tjedana. Život se od tada do danas nevjerojatno promijenio – napredovala je medicina, stručnost ljudi, inkubatori i mnoge druge stvari koje omogućuju da djeca poput Mije prežive i rastu – govori nam Marija Čatipović pedijatrica i predsjednica udruge “Za zdravo i sretno djetinjstvo”.
Doktorica Čatipović ima ogromno iskustvo u radu s najmlađim pacijentima, a kao primjer izuzetne borbe za život, ističe malu Miju, rođenu s 500 grama, te dvije djevojčice teške samo 740 grama i rođene s 26 tjedana gestacije.
– Mia je u našu ordinaciju prvi put došla s tri, četiri mjeseca i oko dva kilograma težine, što je otprilike težina djece koja se otpuštaju s odjela. Nakon toga slijedile su redovite vježbe kod fizioterapeuta te kontrole kod fizijatra, neuropedijatra, okulista i drugih stručnjaka – zahtjevan je to put, no svaki korak vrijedi. Iz KBC-a Zagreb često nam kažu dovedite nam dijete da ga vidimo – nadodaje Čatipović te poručuje da je svako dijete vrijedno najvećeg truda koje možemo uložiti.
Kao veliki borci, posebno se ističu Jakov Vusić i Leina Križan, palčići koji su dobro napredovali i sustigli svoje vršnjake. Na ovom okupljanju došao ih je podržati cijeli njihov razred.
– Baš i ne znam s koliko sam kilograma rođen, ali znam da sam palčić jer imam ožiljak na nozi, a mama mi je pričala o svemu tome – kaže devetogodišnji Jakov, koji je rođen dva mjeseca prije termina s tek 1450 grama.
– Poručila bih svojim vršnjacima da jedu puno zdrave hrane – dodaje malena palčica Leina.
Doktor Milan Stanojević, neonatolog, jedan je od pionira u podizanju svijesti o važnosti skrbi za prijevremeno rođenu djecu u Hrvatskoj.
– Roditeljska skrb je jako važna za tu djecu. Potrebno je surađivati s roditeljima i shvatiti ih kao partnere, a ne kao uljeze u jedinici intenzivnog liječenja – naglašava Stanojević, koji je davne 2011. godine, dok je radio u Klinici Sveti Duh, osnovao prvu udrugu roditelja nedonoščadi pod nazivom “Palčići”.
Stanojević objašnjava kako se, na globalnoj razini, rađa sve više prijevremeno rođene djece. U Hrvatskoj, taj postotak iznosi između 6% i 7%, a u posljednjih 20 godina učestalost prijevremenih poroda porasla je s 5% na 7%.
Iako uzroci ove pojave nisu potpuno jasni, specijalisti sugeriraju kako bi razlozi mogli biti povezani s kasnijim majčinstvom, neplodnošću, te povećanjem broja višeplodnih trudnoća.