[FOTO] Jeste li zamijetili vrata bjelovarske katedrale: Doznajte sve o ovom remek djelu kipara Kuzme Kovačića

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Katedrala Sv. Terezije Avilske u Bjelovaru obogaćena je novim bakrenim vratima, teškim gotovo 1600 kilograma te izrađenim, kao i sama katedrala, u duhu kasnog baroka. Ovaj pothvat zahtijevao je i odgovarajućeg umjetnika, a odluka je pala na akademskog kipara Kuzmu Kovačića. Njegov zadatak bio je u već obnovljeno staro unijeti nešto novo, ne narušavajući ljepotu niti stil same katedrale, nego je naglasiti.

– Vrata su zapravo kao jedno Sveto pismo. Kada su zatvorena govore o tome što se unutra nalazi, a kada su otvorena otvaraju čovjeka prema tome da može prolazeći uz ono što je na tim vratima lakše i unijeti svoj duh i sve u ono što će unutra doživjeti – uvodno je istaknuo Branko Fresl, katedralni župnik.

Kada je riječ o umjetnicima, naglasak je stavljen na to da su kipari Hrvati, naši domaći stvaratelji.

– Kuzma Kovačić je jedan od vrhunskih hrvatskih kipara, i svakako smo željeli da budu uključeni naši domaći umjetnici. On je za hvarsku katedralu, gdje je i rođen, izradio i poklonio svoje djelo. Njegov stil savršeno odgovara vrijednom kamenom portalu bjelovarske katedrale. Nakon promišljana je pristao, a izrada je trajala oko godinu i pol, u skladu s našim preporukama za motive – nadodaje Fresl.

Svako krilo vrata nosi jedinstvenu priču 

Svako krilo vrata teško je oko 800 kilograma te priča svoju priču. Motive je odabrao prvenstveno biskup, koji je imao jasnu viziju obnove katedrale. U skladu s time, lijeva vrata prikazuju povijest spasenja, koja se čita odozdo prema gore.

– Prvi motiv prikazuje Isusovo rođenje i početak povijesti spasenja. Onda Isusovo raspeće kao vrhunac Božje ljubavi i otkupljenje. Isusovo uskrsnuće, dakle, pobjeda nad zlom i smrću i onda proslava nebeska ili Presveto Trojstvo, čitava nebeska slava – pojašnjava Fresl.

S druge strane nalazi se krilo vrata, koje je tijekom dana otvoreno ili se po potrebi otvara.

– Počevši od dna, prikazuje se rođenje mjesne crkve ili osnutak biskupije i ređenje prvog biskupa. Nakon toga nalaze se zaštitnici: sveti Marko Križevčanin, sveta Terezija Avilska, koja je zaštitnica katedrale, španjolska svetica i velika reformatorica Crkve iznutra i karmelskog reda. Tu je i blažena Bernardeta Banja, jedna od pet drinskih mučenica, koja je rodom iz Velikog Grđevca, a mučenica je vjere, te sveti papa Ivan Pavao II., koji je obilježio prelazak iz 20. u 21. stoljeće i uz kojeg je crkva živjela i rasla – nadodaje Fresl.

Na vrhu se nalazi prikaz uznesenja blažene Djevice Marije, koji je smješten u biskupijsko-marijanskom svetištu u Novoj Rači. Time je predstavljena i mjesna Crkva. S lijeve strane prikazana je povijest spasenja, dok je s desne strane zastupljena Bjelovarsko-križevačka biskupija.

Vrata su postavljena za samo jedan dan 

– Nakon izrade modela, vratnice su izlivene u Ljevaonici Ujević u Zagrebu. Brončane su, a zbog težine postavljanje je zahtijevalo posebnu pažnju. Ljevaonica ima vlastite metode i modele, tako da su vrata postavljena u jednom danu, uz radnike koji paze da se ništa okolno ne ošteti, kao ni sama vrata. Bronca je osjetljiva, pa gotovo svaki otisak ostavlja trajni trag – pojašnjava Fresl osvrćući se i na unutarnju stranu vrata.

– Unutrašnja strana izrađena je od drveta, koje je izradio lokalni stolar. Napravio je drveni okvir s ugrađenom broncom, a unutrašnjost vrata zaštićena je od vremenskih uvjeta, čime se osigurava njihova trajnost. S vremenom će bronca potamniti, što je prirodno, ali su vrata patinirana tako da neće biti većih promjena– zaključuje Fresl.

Kada govorimo o starim vratima, ona su pažljivo skinuta i spremljena, gotovo ništa se iz crkve nije bacilo, jer je sva obnova i smještaj novih stvari bio pod budnim okom konzervatora Milana Pezelja. Tako da će i stara vrata uskoro biti dio Biskupijskog muzeja, čije se otvorenje očekuje u sljedećoj godini.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!