U Bjelovaru se okupili šumari: “Ovo su naša dva najveća problema”

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

U Bjelovaru je danas održan Znanstveno stručni skup povod obilježavanja 150. godina organiziranog gospodarenja šuma na području Bjelovarsko – bilogorske županije “Šume i društvo u susret novim izazovima – Tradicijom i znanjem za očuvanje, prilagodbu i bioraznolikost”.

Promocija struke 

– Mi šumari radimo vrlo zahtjevan posao, uglavnom smo na otvorenom, neprestano izloženi oku, prosudbi i kritici javnosti te već duže vrijeme u kontekstu sve bržih i intenzivnijih klimatskih promjena. Stoga je potrebno što češće izlaziti u javnost s pojašnjavanjem principa gospodarenja šumama, ali i zbog promocije struke. Zadnjih godina puno surađujemo sa školama, djecom i mladima i stječem dojam da se rezultati vide. Nažalost, često čujem kako smo ogolili Bilogoru i nekontrolirano iskrčili velike površine starih šuma. Nužno je i bitno ponavljati da to nije točno. Samo smo obnovili stare, zrele jednorodne bukove sastojine, rekao je Ivan Cug, voditelj Uprave šuma podružnice Bjelovar.

Zahvaljujući Hrvatskom šumarskom društvu – ogranku Bjelovar, više od dva desetljeća organizira se izložba “Šuma okom šumara”. U početku je izložba bila postavljena samo na lokalnoj razini, kao izložba fotografija šumara s područja Bjelovara. Glavna želja je bila razbiti predrasude da šumar šumom hoda samo s pilom i sjekirom. Izložba od 2006. poprima međunarodan karakter i prerasta u priznatu izložbu nazvanu Bjelovarski salon fotografije “Šuma okom šumara” s međunarodnim sudjelovanjem.

Stipendije

– U kontaktima sam s kolegama iz tvrtki u okruženju i dobivam informacije da ono što radimo je iznimno cijenjeno te da drugi itekako poštuju rad Hrvatskih šuma. Na tom tragu ćemo nastaviti surađivati, odnosno raditi i dalje. To sve ne bi bilo ostvarivo bez 8 279 zaposlenih u Hrvatskim šumama, ali i svih naših suradnika. Današnji najveći izazovi za hrvatske šumare su klimatske promjene, enormne štete na šumama uslijed oluja te kroz naredne dvije, do tri godine odlazak u mirovinu nekoliko stotina kvalitetnih inženjera. Kako ćemo popuniti taj broj ljudi, veliko je pitanje. U suradnji sa Šumarskim fakultetom u Zagrebu, uveli smo stipendije i potpisali sporazum kojim je definirano da će svi inženjeri šumarstva nakon dobivene diplome odraditi pripravnički staž u Hrvatskim šumama, sve kako bismo dokazali kako naše šume zaslužuju visoko mjesto u hrvatskom društvu, zaključio je Igor Fazekaš, član Uprave Hrvatskih šuma.

U sklopu današnjeg događaja, održana su i razna stručna predavanja. Uređivanje šuma područja UŠP Bjelovar i prednika, Šumski stanišni tipovi na natura 2000 područjima UŠP Bjelovar, Žir hrasta lužnjaka sakupljen na području UŠP Bjelovar u razdoblju od 1993. do 2023., Rasadnička proizvodnja šumskog sadnog materijala na području UŠP Bjelovar samo su neke od tema.

Šumarsko iskustvo 

– Šumari s područja Bjelovarsko – bilogorske županije dali su veliki obol lokalnom gospodarstvu. Tijekom niza godina, svojim predanim i stručnim pristupima prema šumama, poznavanjem promjena u eko sustavima, pravovremenom utvrđivanju problema i sa željom da se pronađu pravovaljana rješenja, usko su i kvalitetno surađivali s Hrvatskim šumarskim institutom. Dokazali su da se može održivo gospodariti šumama, a to pokazuju i same šume. Znanje naših šumarskih stručnjaka je ogromno, naglasila je Sanja Perić, Hrvatski šumarski institut.

U ulozi glavnih organizatora bili su Hrvatsko šumarsko društvo Ogranak Bjelovar, Hrvatske šume d.o.o. Zagreb UŠP Bjelovar i Hrvatski Šumarski Institut, dok su suorganizatori skupa Bjelovarsko – bilogorska županija, Grad Bjelovar, Hrvatske šume d.o.o. Zagreb, Sveučilište u Zagrebu Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Hrvatska Komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije te Akademija šumarskih znanosti.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!