Evo kako da kulen i kobasice budu baš onako ‘taman’
Stiglo nam je hladnije vrijeme, što znači da ponovno na snagu stupaju neke dobro nam poznate tradicije. Neki se već lagano pripremaju za Božić i dekoriraju kuću, neki čekaju crni petak i popuste kako bi kupili novu jaknu ili jaču grijalicu, neki razmišljaju hoćemo li ove zime imati snijeg, a neki ‘pak kupuju crijeva. Ako se odlučite za ona kupovna naravno, mada kada se sjetimo koliko posla ova druga nose sa sobom, kupovna su lakša opcija.
Šalu na stranu, čitajući između redaka, jasno je da je stiglo vrijeme kolinja.
Vrijeme kad te kolege na poslu posebno vole jer ćeš im donijeti čvarke, vrijeme kada je rakijica rano ujutro sasvim normalna stvar i u potpunosti prihvatljiva jer nešto te mora ugrijati, vrijeme kad su krafne najmasnije, a jetrica na sebi imaju poveću količinu češnjaka jer znamo da on liječi baš sve bolesti.
Za sve koji misle da je to samo posao, gadno ste se prevarili. Kolinje je događaj koji okuplja najbolje od najboljih. Najbolje mesare, najbolje promatrače, najbolje mješače masti i najbolje u kuhinji koji će za težake pripremiti neki fini ručak.
Najvažnije od svega, kolinje je događaj pun smijeha, dobrog razgovora, druženja i okupljanja obitelji, kumova, prijatelja i ostalog naroda. Vrijeme je to kad ljudi u selu jedni drugima beskompromisno pomažu i kad se napravi stvarno puno posla.
Vrijeme je to kad uvijek ima ona jedna osoba koju svi zezaju da zabušava i ona jedna na koju viču da nije izrezala čvarke kako treba. Na kraju zapravo sve bude onako kako treba biti. Nikako savršeno, ali nama naš onako taman.
Bilo to samo za sebe ili za djecu koja poslije napune prtljažnike automobila, radosni su oni koji još uvijek održavaju ovu tradiciju i prenose ju s generacije na generaciju.
Ekipa u Slavoniji svoje je odradila. Što se recepta tiče, kažu da je važno s čim svinju hraniš i kakvu papriku imaš.
Naravno, tu je i jako dobar majstor i puno ljubavi, dobrih viceva i smijeha. Uspjeh je na ovaj način zajamčen.