Doktor za rak bez simptoma upozorava: Ne, pregled nije nikakav bauk i traje samo par sekundi, a ovo trebate znati

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Studeni je mjesec ukazivanja na zdravstvene probleme muškaraca. Pokret Movember, čiji je zadatak upravo to, ukazati na „muške“ zdravstvene probleme, nastao je prije dvadesetak godina u Australiji. Naziv, Movember, kombinacija je engleskog naziva za studeni – November te engleskog naziva za brkove – moustache, koji su ujedno i simbol čitavog pokreta.

Tako neki muškarci, kako bi drugim muškarcima ukazali na važnost brige o zdravlju, tijekom studenog ne briju bradu i brkove i tako daju doprinos „No shave Novemberu“ – studenom bez brijanja.

Iako je cilj ukazati na važnost svih oblika „muškog zdravlja“, i fizičkog i mentalnog, u prvom planu je na ukazivanje na važnost preventivnih pregleda u sprječavanju raka prostate, jednom od tri najčešćih uzroka smrti u Europi od kojih je lani u Hrvatskoj preminulo 758 muškaraca.

-U pravilu, kod karcinoma prostate nema nikakvih simptoma tako da čovjek ne može posumnjati da se nešto loše događa, jedino da idu na preventivne preglede nakon recimo 50-e godine života da se vadi PSA, to je enzim koji se izlučuje isključivo iz prostate koji ako je povišen može nam ukazati da se nešto loše zbiva – kazao nam je Emanuel Modrić, urolog specijalist u bjelovarskoj Općoj bolnici.

Kao što nam govori sugovornik, urolog specijalist, kod raka prostate nema simptoma, stoga je važnost preventivnih pregleda neizmjerna. Na sreću, sve se više muškaraca odlučuje na pregled prostate.

-Mogu reći da se sve više muškaraca dolazi svojevoljno. Mislim, nikako ne može natjerati na to, ali sve više i više pacijenata imamo u našim ambulantama koji, ne samo da dolaze zbog nekih problema s mokrenjem, nego dolaze nakon 50-e godine otprilike – ukazao nam je na pozitivan trend sugovornik.

-Sami se žele kontrolirati i traže da ih liječnik obiteljske medicine upiše kod nas na pregled, tako da imamo sve veći i veći broj muškaraca koji samovoljno dolaze na preventivne preglede – dodao je Modrić.

„Fama“ oko pregleda i njegova (ne)popularnost

Fizički pregled prostate uključuje digitorektalni pregled kojim se procjenjuje prisutnost povećanja i nepravilnosti, tj. veličina prostate. Osim što spašava života, pregled prostate predmet je mnogih viceva i pošalica.

-Velika je fama oko tog pregleda. Nije bolno i traje svega par sekundi, ali može doslovno život spasiti. Nije nikakav bauk, traje par sekundi, nije nikakva strahota – rekao nam je Modrić koji je i sam svjestan reputacije koju pregled ima.

-Znam da postoji hrpa viceva i fama oko toga, nije ništa strašno, ne traje dugo, nije bolno, malo je neugodno, ali bolje to nego gurnuti glavu u pijesak i ne brinuti o sebi – dodao je.

Nasreću, medijske kampanje uvelike pomažu destigmatizaciji preventivnih pregleda, poput „Za momka čvrsta nema straha od prsta“ Ožujskog piva. Informiranje putem medijskih kanala pozitivno utječe na odaziv na preventivne preglede i, kako nam kaže sugovornik, muškarci postaju svjesni da bi trebali pripaziti na svoje zdravlje.

-Kad usporedimo situacije prije pet-šest godina i sada, situacija je bila katastrofalna. Tada su dolazili u kasnim stadijima bolesti kada nismo baš mogli govoriti o nekakvom izlječenju, to su bili već napredovali tumori. Vidimo da sve više i više muškaraca, sve mlađih i mlađih se jami javljaju na preglede da se ta bolest uhvati na vrijeme – istaknuo je Modrić.

Brojke i situacija u praksi

Nažalost, brojke oboljelih od raka prostate u porastu su.

-Brojevi su u svakom slučaju u porastu. Znači li to da ih mi sve češće otkrivamo ili da se oni nama sve češće javljaju, ili je stvarno broj tih karcinoma u porastu? To je vjerojatno kombinacija jednoga i drugoga. Godišnje se na našem odjelu obradi, radi sumnje na karcinom prostate otprilike 150 – 160 pacijenata – rekao nam je bjelovarski urolog i dodao da se kod gotovo polovice i dokaže karcinom.

Kako nam tumači sugovornik, velik broj pacijenata kojima je karcinom otkriven u uznapredovanom stanju nisu više kandidati za kurativne terapije i bolest je u kasnim stadijima iznimno ružna, ali dobre su vijesti da je sve veći broj onih kojima se karcinom dokaže u najranijim stadijima kada je stopa preživljenja iznimno visoka.

Zašto pustiti brkove?

I zašto onda pustiti brkove u studenom? Osim što ćete oživjeti neka retro vremena, zato jer će potencijalno pokrenuti razgovor i malo po malo svijetu dati do znanja da je, iako je daleko, daleko od najbolje stvari na svijetu, bolje završiti s prstom u stražnjici nego dva metra pod zemljom. Da mogu, potvrdilo bi vam to 758 hrvatskih muškarca samo prošle godine.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!