Vrijedni zadrugari: Ruke djece s teškoćama u razvoju proizvode prava remek-djela koja oduzimaju dah

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Učeničke zadruge poznate su kao školske organizacije u kojima se učenici bave proizvodnim i proizvodno umjetničkim programima, pri čemu razvijaju učeničko poduzetništvo, stječu dojam o tržištu, privređuju, zarađuju novac te uče na koje ga sve načine mogu uložiti u daljnju proizvodnju.

Već 22 godine učenička zadruga djeluje i u sklopu Centra za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku, nekadašnje V. osnovne škole. Zadruga trenutno broji 15 članova, raspoređenih u tri sekcije.

– Zadrugu i keramičarsku sekciju vodim osam godina, dok su za cvjećare i kreativce zadužene kolegice Tanja i Petra. U radu smo vrlo uspješni i svake godine sudjelujemo na raznim smotrama, od državnih do županijskih na kojoj smo prošle godine osvojili prvo mjesto. Izrada uporabnih i ukrasnih predmeta bazirana je na raznim materijalima, primjerice glini, keramici, drvetu, eko i recikliranim materijalima, a u fokusu je rad rukama, pojašnjava Davor Ljubičić, edukacijski rehabilitator i dugogodišnji zaposlenik Centra.

Ukrasne slike od drveta obojane akrilnim bojama, drveni i satovi od keramike, zdjele, tanjurići i šalice, držači za sukulente, prigodni božićni i uskršnji predmeti, didaktičke igračke, vješalice za ključeve predstavljaju samo djelić bogatog zadrugarskog opusa. S obzirom da su zadrugari učenici s teškoćama u razvoju, rad rukama istovremeno pozitivno utječe i na poticanje fine motorike, koncentraciju, razvoj kreativnosti.

– Aktivnosti su u potpunosti prilagođene djeci i njihovim mogućnostima. U principu, oni kompletan rad ne mogu izvesti samostalno, već su im potrebni pomoć i prilagodba. Primjerice, jedan dan puno pilimo, drugi brusimo, a treći bojimo. Dakle radimo u etapama, odnosno razvojnim fazama. Naši zadrugari su jako radosni, susretljivi, kreativni i radišni. Svemu pristupaju s voljom, a imaju i svoje najdraže predmete. Za pojedince su to bedževi, privjesci za ključeve, drvene kućice. Jako nas veseli što si prodajom zadrugarskih proizvoda možemo priuštiti sve što nam je potrebno, ponajviše potrošni materijal i opremu. Koristimo se i 3D printerom i pametnom pločom, pribavljenima putem CARNET-ovog projekta e-Škole, tako da smo se u našem radu malo i modernizirali, otkriva Ljubičić.

S dolaskom božićnih blagdana i priprema za najljepši period u godini, posjetiteljima Adventa u Bjelovaru pruža se prilika da 12. prosinca na gradskom korzu posjete štand zadruge Centra za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku na kojem će učenici izložiti svoje predivne radove. Postoji li bolja prilika za kupnju božićnih poklona od ove?

– Naši štandovi privuku jako velik broj kupaca, jer znaju da kupnjom podržavaju jednu jako lijepu i korisnu priču. Učenička zadruga funkcionira na temelju vlastitih izvora prihoda, pa nam je važno održavati dobar „ritam”. Postoji još jedna mogućnost kupnje, a to je putem službene Facebook stranice Centra za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku Bjelovar, na kojoj ćemo organizirati online prodaju, dodaje Davor Ljubičić.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!