Želite raditi u Europi s divnim ljudima? Ako tečno govorite hrvatski, ovo je vaš posao iz snova!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Hrvati iz Koljnofa, mađarskog dijela Gradišća slave 491 godinu svog doseljenja. Godine čine svoje, pa je posljednjih pola stoljeća asimilacija učinila svoje. Ipak, tamošnja zajednica čini sve kako bi sačuvali hrvatski jezik i običaje.

-Imamo vrtić i osnovnu školu, djeca uče hrvatski, ali sve više kao strani jezik. Imamo tamburaše, plesače, pokušavamo sve da naši običaji i jezik ostanu i za budućnost – kaže s dozom ponosa predsjednica Hrvatske samouprave Koljnofa Marija Pajrić.

Foto: Hrvatska zajednica Koljnofa

 

Stoga sada uz pomoć medija traže osobu koja će predavati hrvatski jezik, a to je, više od posla.

-Tko dolazi mora biti motiviran i voljan ne samo za plaću raditi, naravno to nije dobrovoljna akcija jer kandidat će imati plaću i smještaj, ali treba i neumornog entuzijazma i istraživačkog duha i kreativnosti da se upozna duh ovog mjesta i da vidi smisao ove borbe za očuvanje hrvatske kulture – ističe Pajrić.

Poželjno bi bilo da osoba koja će predavati jezik zna svirati tamburu ili plesati narodne plesove, a oni koji žele prihvatiti taj izazov trebaju se javiti na mail samouprava.koljnof@gmail.com.

Iskustva Mađara u Hrvatskoj

Svoju baštinu, kulturu, a prije svega jezik nastoje očuvati i pripadnici mađarske nacionalne manjine u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Jedan od načina je učenje jezika, a tu se imaju čime ponositi i zadovoljni su činjenicom da u pet osnovnih škola u županiji mađarski po modelu C uči 71 učenik. Međutim i njima zna biti izazov pronaći one koji će mađarski i podučavati.

-Jako je teško naći stručne osobe za podučavanje mađarskog jezika. Sretni smo što Češka osnovna škola u Daruvaru i Četvrta osnovna škola u Bjelovaru imaju stručnu osobu koja djecu uči mađarski jezik – navodi predsjednica županijskog Vijeća mađarske nacionalne manjine Zlata Berkeš.

Foto: Zajednica Mađara Pisanica

 

S druge strane u Dežanovcu i Velikoj Pisanici jezik predaje nestručna osoba, a u Grubišnom Polju gdje mađarski želi učiti čak 23 učenika su trenutno u potrazi za nekim tko će ga i predavati. Vijeće mađarske nacionalne manjine ističe odličnu suradnju s osnovnim školama i Katedrom za mađarski jezik i kulturu iz Osijeka, a kako bi u budućnosti imali što manje poteškoća u pronalaženju nastavnika nastoje i mlade motivirati kod odabira studija.

-Vijeće mađarske nacionalne manjine Bjelovarsko-bilogorske županije je donijelo odluke o dodjeli stipendije studentima s područja županije koji će upisati studij hungarologije. Nažalost ove godine nismo imali zainteresiranih, ali ćemo stipendije staviti i u financijski plan za sljedeću godinu, a ako ima zainteresiranih studenata neka nam se slobodno obrate – poziva Berkeš.

Posebnu pozornost pridaju i onima koji su krenuli u avanturu učenja mađarskog jezika.

-Svake godine financiramo izlet. Ove godine su bili u Pečuhu, prošle u Budimpešti, za sljedeću godinu pripremamo također izlet. Svake godine im dajemo i poklone za božićne i uskrsne blagdane kao i za početak školske godine – kaže Berkeš.

Brojne su aktivnosti kako mladi ne bi kao u Balaševićevoj pjesmi “slabo divanili mađarski”.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!