Uz bok slavnoj pariškoj bazilici s Montmartrea: Upravo u našoj županiji smještena je jedina hrvatska crkva s glavne europske kulturne rute
Proteklog vikenda se u Daruvaru održala manifestacija Noć otvorenih crkava kroz koju su se Daruvarčani imali prilike upoznati s arhitekturom i povijesti adventističke, pravoslavne i katoličke crkve. Pokretačica te manifestacije, Daruvarčanka Vlatka Danjek, taj je događaj osmislila po uzoru na sličan u Češkoj. Kao iskusnu “turisticu” pitali smo ju koliko se vjera u Češkoj drugačije poima nego kod nas, u Hrvatskoj?
– Crkva se smatra kao kazalište, to nije samo vjerski život koji se unutra odvija, to je cijela povijest te zgrade. U svakoj crkvi u Češkoj, ali i na povijesnom lokalitetu imate papirić na kojem se nalazi kontakt osobe koju možete nazvati. Ona se nalazi u krugu od pet kilometara i ako ju nazovete doći će, otvoriti tu ustanovu, reći najosnovnije stvari i uputit vas za dalje. To je u Češkoj nacionalni sport – priča Danjek.
Bogata židovska ostavština u Daruvaru
Nedavno su u Daruvaru predstavljene i dvije novoizdane knjige, koje je izdala tamošnja Židovska općina koja na daruvarskom području ne okupljaju pretjerano puno vjernika. No, mogu se pohvaliti kako je Soba židovske kulture i tradicije u Zavičajnom muzeju Daruvar posjetiteljima iznimno zanimljivo mjesto. Sve je počelo s grofom Jankovićem, koji je bio promicatelj židovske religije i kulture, pa ne čudi da imaju što pokazati u takvoj prostoriji.
– Od starih artefakata imamo dva paroheta, skupocjene zastore koji se nalaze ispred Tore ili Starog zavjeta, što Židovi nose u svitcima. To čuvamo iz daruvarske sinagoge, ali imamo i originalnu Toru od tamo. Ostali artefakti su više iz prikaza svakodnevnog života – priča Aron Bienenfeld, predsjednik Židovske općine Daruvar pojašnjavajući što se može vidjeti u toj posebnoj sobi.
Postoji interes za vjerski turizam
Direktor turističke zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije, Marcel Medak, smatra da naša županija ima potencijal za sakralni turizam.
– Za razvoj vjerskog turizma, kao neke nove turističke grane mislim da imamo dobre temelje. Baš naša županija obiluje velikim brojem sakralnih objekata, a svakako jedna od najpoznatijih je Crkva svete Marije Magdalene u Čazmi, koja se nalazi i na ruti europske romaničke baštine Transromanica. No, svi gradovi i neke općine u županiji također imaju potencijal za sakralni turizam – kaže Medak.
Već sada zainteresirani županijski posjetitelji mogu, ako kontaktiraju prave vodiče, obići sakralne objekte koji ih zanimaju. Uskoro, još će biti lakše doći do informacija jer će na novoj web stranici županijske turističke zajednice biti posebna kategorija “Dvorci, crkve i povijesni spomenici”. Tamo će biti moguće naći osnovne informacije, a onda i kontaktirati vodiče koji će ih provesti po lokacijama.
– Ne dobivamo baš svaki dan takve upite, ali imamo ih često. Ljudi nas kontaktiraju preko web stranica, pa ih uputimo na kontakte koji će ih provesti do tih objekata pa i sakralnih. Nova web stranica donijet će i drugačije informacije – priča.
Vjerski suveniri i rute za turiste
Pitamo ga, kakav je potencijal za vjerske suvenire u županiji?
– Jedan od simbola Turističke zajednice grada Čazme je rozeta na njihovoj crkvi, a postoje i suveniri s tim motivom. Ostala mjesta i crkve možda bi mogli neke vjerske simbole osmisliti kao suvenire i time osigurati dodatna sredstva koja mogu korisno iskoristiti – pojašnjava Medak.
U budućnosti, svakako postoji i potencijal da se razviju neke rute koje bi obuhvatile više lokacija s crkveno-kulturnim objektima.
– Ono što ćemo raditi je slaganje prijedloga planera putovanja na području naše destinacije, a onda ćemo i svakako uključiti sakralne objekte. Gostu danas treba ponuditi baš ono što on i traži, ono što je razlog njegovog dolaska, a kroz projekt IQM (integralno upravljanje kvalitetom) imamo priliku saznati što svakog posjetitelja točno zanima – zaključuje Medak.
Foto: Ilustracija