Majstorica za cvijeće otkriva: Uz pomoć ovih trikova izradite cvjetni aranžman kao profesionalac
Uoči blagdana Svih svetih, neki odabiru kupiti gotove vijence i aranžmane u cvjećarnama, dok drugi, pa čak i amateri, žele ih izraditi sami. Cvjećarka Andrijana Vinković podijelila je korisne savjete o tome koji su materijali najjednostavniji za korištenje te kako postupak izrade učiniti lakšim. Bez obzira na iskustvo, svatko može stvoriti lijep i osoban vijenac kao znak sjećanja na voljene.
Osnovni materijali za izradu vijenca
Vinković navodi osnovne materijale potrebne za izradu vijenca kod kuće.
– Prvenstveno su to cvjećarska spužva, posudica i škare. Iako su nekad davno aranžmani stavljani u repu, danas je cvjećarska spužva popularnija jer omogućava dugotrajnu hidrataciju cvijeća. Osim spužve, posudica i traka također su bitne, a svi ovi materijali lako su dostupni u gotovo svakoj trgovini – istaknula je Vinković.
Preporučeni tipovi cvijeća za početnike
Za početnike, Vinković preporučuje izdržljive vrste cvijeća.
– Margareta, ruže i hortenzije se neće lako raspasti. S druge strane, krizanteme su vrlo zahtjevne, jer zahtijevaju puno pažnje kako bi ostale stabilne i ne raspale se. Ljiljani su također nježni i zahtijevaju znanje pri radu s njima. Suho lišće, grane i drugi prirodni elementi su također dobar materijal – savjetuje naša sugovornica dodajući jedan od ključnih savjeta.
– Spužva mora biti mokra. Mokru spužvu stavite u posudicu i pričvrstite plastičnom trakom za dodatnu stabilnost. Iako se može koristiti i žica, preporučujem plastičnu traku jer je žica sklona rezanju spužve – napominje te nastavlja kako je dovoljna količina vode ključ uspjeha za dugotrajnost budućeg aranžmana.
Trik za održavanje svježine cvijeća
-Za dugotrajnost vijenca, cvijeće treba imati dovoljno vode, biti smješteno na hladno mjesto i imati svježu vodu. Redovitim održavanjem i hidratacijom možete osigurati da vaš vijenac izgleda svježe što dulje. Cvijeće bi trebalo biti natopljeno vodom nekoliko sati prije korištenja kako bi se osigurala ta hidratacija. Ako cvijeće nije dovoljno natopljeno, postoji mogućnost da će latice početi venuti kada ga postavite u vijenac. Još jedan važan korak je pravilno podrezivanje. Cvijeće treba podrezati pod kutom, što je najbolje raditi nožem. Iako su škare brže i jednostavnije, rezanje nožem je pravilo – istaknula je Vinković.
Kombinacija boja i popularni dodaci
Kod odabira boja cvijeća, Andrijana savjetuje da se oslonite na maštu, jer cvijeće uglavnom dobro izgleda u različitim kombinacijama boja.
– Za vijenac uoči Svih svetih, hortenzije u zelenim i bordo nijansama postale su vrlo popularne. Suho lišće u žutoj i narančastoj boji, grane vinove loze i kokosova kora dodatno obogaćuju izgled. Priroda pruža obilje mogućnosti i gotovo svaki prirodni materijal može poslužiti kao inspiracija – zaključuje naša sugovornica.