Zbog ljetne katastrofe pitanje je hoće li uopće biti ribe i za postove
Na ribnjacima u Končanici i Sišćanima ovih je dana počeo izlov ribe, a iako je još rano za podvlačenje crte pod sezonu, prvi rezultati pokazuju da je mršava.
-Ono što na prvu možemo vidjeti je da je manji prirast, prirast je za 30 do 40 posto manji nego što bi bio da su normalni uvjeti – kaže direktor Ribnjaka 1961 d.o.o. Jurica Bošnjak.
Razlog manjeg prirasta je ljeto bez padalina s ekstremno visokim temperaturama. Ribnjačari su na teške uvjete već navikli, ali na ljeto poput prošlog nisu računali.
-Navikli smo da početkom osmog mjeseca imamo period s ekstremnim temperaturama bez padalina, ali sada smo imali tri ekstremna toplinska vala tako da je u jednom trenutku u našem najvećem ribnjaku od 180 hektara temperatura vode došla do 32 Celzijeva stupnja što je bila kritična točka, ali sretni smo da nismo imali nikakvih ugibanja – opisuje dugo toplo ljeto direktor Ribnjačarstva Končanica Mladen Prević.
Dok se jednima smrkne, drugima svane
Izgubili su čak polovinu hranidbenih dana, a uz visoke temperature mučio ih je i nedostatak padalina zbog čega je razina vode u pojedinim ribnjacima u Končanici pala za čak 70 centimetara. Ono što je uzgajivačima muka, drugima je slavlje jer manji vodostaj i ribe izmorene vrućinom znače švedski stol za ptice i ostale životinje koje se časte slatkovodnom ribom, a protiv kojih su ribnjačari nemoćni.
-Ne možemo ništa. Pokušavamo hodati oko ribnjaka da ih sačuvamo, ali ne možemo ništa napraviti da bi životinje (neke su i zaštićene) spriječili – nemoćan je Bošnjak.
Ono što mogu kako bi pokušali smanjiti gubitke je iskoristiti ovo vrijeme i nastaviti s hranidbom u ribnjacima u kojima izlov još nije počeo. No, tu se pojavljuju novi izazovi.
-Sada smo u razdoblju niskih noćnih temperatura i razdoblju kada se počinju ispuštati ribnjaci pa se staje s hranidbom – napominje Prević.
Kiša koja je u posljednje vrijeme pala je dobrodošla, ali zbog sušnog vrelog ljeta je ovih dana za dio Bjelovarsko-bilogorske županije u kojem se odvija uzgoj ribe proglašena prirodna nepogoda. Uzgajivači se ne nadaju odšteti u nekom većem iznosu, ali im je proglašenje itekako važno.
-Bitno nam je zbog mjera na koje apliciramo. Dužni smo zbog osiguravanja zaštite okoliša stalno držati vodostaje na razini, a proglašenje nepogode će nam omogućiti da u slučaju vanjskih kontrola možemo opravdati zašto ribnjaci nisu bili pod vodom punim kapacitetom – tumači Prević.
Odštetu ne očekuju, ali koliko im je ljeto točno odgrizlo ribe znat će kada izlov završi, polovinom prosinca.