Vrganji skuplji od janjetine, iskusna sakupljačica otkriva gdje ih pronaći na Bilogori i Moslavini
Rana jesen, popraćena kišom nakon sunčanih dana, idealna je za lov na gljive, među kojima se posebno ističu vrganji kao omiljena gljiva među amaterskim i iskusnim skupljačima. Svježi vrganji na Gradskoj tržnici mogu se pronaći na nekoliko štandova, a cijena za kilogram ove jesenske poslastice iznosi vrtoglavih 15 eura.
– Potražnja je velika, uz proizvode koje inače nudimo u sklopu našeg OPG-a došli smo na tržnicu s otprilike osam kilograma vrganja. Cijene vrganja se kreću od 10 do 15 eura po kilogramu, 10 eura najčešće koštaju stariji vrganji koji su slabije kvalitete. Vrganje smo pronašli u šumi pored Domankuša, ali sakupljači vrganje traže i u Samarici te u šumama u blizini Velikog Trojstva – kazala je jedna od beračica te nadodala – ukoliko pronađete jedan vrganj to je znak da se u blizini vjerojatno nalazi još njih nekoliko.
Ove cijene gotovo da se i ne mogu usporediti s cijenom mesa, a prodavačica u mesnici ističe – u cjenovnom rangu vrganja su jedino teleći but i janjetina, čije cijene iznose 14,59 eura za kilogram te kulen čija je cijena 15,59 eura za kilogram.
Ako ove cijene i vas potaknu na odlazak u samostalnu potragu za vrganjima, ne zaboravite na dozvolu. Njezina izrada je vrlo jednostavna – samo posjetite internetsku stranicu Hrvatskih šuma. Tamo birate upravu šuma pod čijom se nadležnošću sakupljaju biljke i gljive te odabirete zakonom dostupne gljive koje nisu strogo zaštićene vrste prema pravilniku. Važno je znati da za svaku podružnicu morate napraviti zasebnu dozvolu, a popis proizvoda na dozvoli može se nadopunjavati. Također, ako se ne služite internetom po dozvolu možete otići i do najbliže šumarije.
Dozvola je u potpunosti besplatna, a dnevni limit iznosi 3 kilograma i to isključivo za osobne potrebe.