Nikada ranije krenula berba kukuruza, prinosi i kvaliteta šaroliki, cijena oskudna
“Godina je čista ludost” kažu poljoprivrednici kojima je nemilosrdno ljeto praćeno sušom i ekstremnim temperaturama poharalo i spalilo polja, a teško je nastradala i na ovom području jedna od najvažnijih kultura, kukuruz pri čemu je stanje što istočnije to gore.
-Temperature i do 40 stupnjeva koje su trajale mjesec dana su dovele do pada prinosa od 30 do 70 posto, tamo gdje je bilo leda je prinos i 70 posto manji. Ono što je nekarakteristično je i vlaga koja je manja od deset posto što nije nikada zabilježeno jer je prosjek 14 posto – opisuje sumorno stanje član Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore Mato Brlošić.
Zbog niske vlage poljoprivrednici kukuruz neće morati sušiti što je barem nekakva svjetla točka, ali slaba je to utjeha uz prazna polja i ‘mršavu’ otkupnu cijenu.
-Ona je do kraja osmog mjeseca bila 170 eura po toni za suhi kukuruz, ali nažalost pala je što je nama neshvatljivo, ali se dogodilo i mislim da je trenutno oko 160 do 165 eura po toni, a s obzirom na velike inpute to je apsolutno neprihvatljivo i proizvođači na istoku Hrvatske će izuzetno loše proći – napominje Brlošić i dodaje kako bi otkupna cijena trebala biti 200 eura po toni.
Nikada ranija berba
Otkupnom cijenom nije zadovoljan ni direktor Poljoprivrede Lipik Željko Viboh. No, za razliku od kolega iz istočne Slavonije njihova je polja spasila kiša koja je pala jednom u srpnju i jednom u kolovozu, pa je kukuruz s obzirom na godinu u dobroj kondiciji.
-Mislim da će godina čak biti i prosječna, neće biti toliko loše ako uzmemo u obzir sve. Nećemo biti toliko nezadovoljni što se tiče kilograma, ali cijene su niske i neće biti financijski ekstra rezultati, ali urod će biti prosječan – kaže Viboh.
Kombajni Poljoprivrede Lipik su u polju, a nekoliko tjedana prije roka kukuruz se s polja skida i na bjelovarskom području.
-Silaža se inače radila za gudovački sajam, onda je bila na otprilike polovici, evo gudovački sajam je tu, a silaža je već zaboravljena i počelo je već skidanje kukuruza s polja – kaže prgomeljski ratar Zoran Piskač.
U berbu zrna je već krenuo gudovački farmer Mirko Katalenić. Ne pamti, kaže, da je ikada brao tako rano, ali nema što čekati jer je kukuruz zreo.
-Sve je to bilo prisilno zbog visokih temperatura. Do kraja šestog mjeseca je bilo sve idealno, a onda je krenulo naopako – kaže Katalenić.
No, na strani od Bjelovara prema Zagrebu stanje je ipak dobro i ima još kukuruza koji je zelen.
-Silažu je pržilo sunce i tu je prinos bio manji od 15 do 20 posto, ali kod zrna su oni koji su počeli brati uglavnom zadovoljni i kukuruz je po urodu prosječan – kaže Piskač.
Hoće li doći pomoć?
Dok su u Slavoniji prinosi kukuruza od 7 do 10 tona po hektaru, na ovom su dijelu od 12 do 14. No, razloga za pretjerano zadovoljstvo ipak nema jer je kvaliteta loša.
-Ima jako puno toksina unutra, pljesniv je, a ima i žiška direktno na polju – opisuje Piskač dojmove kolega.
Uzrok su vjerojatno ekstremne vrućine zbog kojih se kukuruz skuhao iznutra. Poljoprivrednici se stoga nadaju da će pomoć koju je ministar poljoprivrede Josip Dabro obećao do njih i doći i da će doći do onih koji su pretrpjeli najveće štete.
-Novac treba usmjeriti tamo gdje je šteta bila, a ne da se svima da jer ako će dobiti odštetu i oni koji su imali štetu i oni koji nisu onda u stvari nitko neće ništa dobiti. Očekujemo da se odšteta dobije sukladno pretrpljenoj šteti – ističe Brlošić.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.