Što je zajedničko engleskim gentlemanima i starim Bjelovarčanima? Doznajte iz nove knjige poznatog bjelovarskog novinara
– Društvo je osnovala tadašnja gradska gospoda, a to su bili obrtnici, studenti, trgovci i drugi viđeniji građani Bjelovara koji su se željeli organizirati kako bi lovili ribe na sportski način kao engleski gentlemani – opisao je poznati bjelovarski novinar i zaljubljenik u ribolov Siniša Slavinić u svojoj najnovijoj knjizi „SRD Česma – 95 godina sportskog ribolova u Bjelovaru”. Kako joj i sam naslov sugerira, ova monografija je objavljena povodom 95. rođendana SRD Česma, a ovih je dana i održana i njezina promocija u ribičkom domu u Tomašu.
– Riječ je o monografiji našeg ribolovnog društva, prvog na ovim prostorima, osnovanog 1929. godine. Knjiga obrađuje kompletnu povijest SRD Česma Bjelovar od samog osnivanja pa do danas. U njoj je opisano sve ono što su naši ribolovci radili od 1929. godine, pa i koju godinu ranije kada su se počeli okupljati u želji da osnuju ribolovno društvo. Naime, željeli su biti organizirani kao engleski gentlemani koji su se i stoljeće ranije bavili sportskim ribolovom. U to vrijeme, u Hrvatskoj je bilo osnovano tek pet ili šest sportsko-ribolovnih društava – otkriva detalje iz svoje knjige Slavinić dodajući kako su se osnivači SRD Česma u veljači 1929. godine sastali u gostionici Brcković kako bi za travanj iste godine sazvali osnivačku skupštinu također u gostionici Brcković gdje im je i godinama kasnije bilo sjedište. Još na samom početku, pojašnjava Slavinić, bjelovarski ribolovci su krenuli u tri smjera svog djelovanja koja su se zadržala sve do danas, a to su društveni i sportski aspekt te briga o vodama i ribama.
– Odmah na početku su krenuli sa zakupom voda o kojima su vodili brigu i poribljavali ih pa čak i postavljali gnijezda za somove i smuđeve. Što se tiče društvenog života, već 1929. godine su krenuli s organizacijom prvog izleta na rijeku Česmu tzv. Vikenda na Česmi za građanstvo gdje su održali natjecanje za Miss Česme, natjecanje u udičarenju, natjecanje u plivanju koje je pratilo obilje zabave uz glazbu, iće i piće. Sve to podrobno opisujem u knjizi. Otada pa sve do danas ribiči su zadržali taj svoj društveni segment kroz organizaciju raznih ribičkih večeri i zabava koje su bile najpopularnije 70-ih godina prošlog stoljeća i koje su se održavale na brojnim mjestima u Bjelovaru, a posebice u tadašnjoj Zvijezdi, Sokolskom domu itd. Što se tiče sportskog dijela, ribolovci su također vrlo brzo počeli s natjecanjima, a s onim službenim su krenuli 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća. Prvi veliki uspjeh društva na red je došao 1980. godine kada je omladinska ekipa osvojila drugo mjesto na prvenstvu Hrvatske. Otada pa do danas, a pogotovo u samostalnoj Hrvatskoj, ekipe Česme su osvajale brojne naslove prvaka Kupa Hrvatske, a društvo je iznjedrilo i nekoliko reprezentativaca koji su se natjecali na europskim i svjetskim prvenstvima – ističe Slavinić dodajući kako je ovo djelo izdano zahvaljujući brojnim sponzorima na čelu s Gradom Bjelovarom i Hrvatskim sportsko-ribolovnim savezom koji su dali velik financijski doprinos kako bi ova monografija ugledala svjetlo dana. U njoj je svoj mjesto našlo gotovo 400 fotografija, a Slavinić je u nju uvrstio stotine i tisuće imena ljudi koji su od 1929. godine bili vezani uz SRD Česma. Knjiga je dostupna u bjelovarskoj Narodnoj knjižnici Petar Preradović.
Inače, Siniša Slavinić je autor desetak knjiga ribolovne tematike te više tisuća članaka o ribolovu. Kao novinar izvještavao je s tridesetak svjetskih i europskih prvenstava u ribolovu. Kao uspješni ribolovac, pozvan je i u reprezentaciju Hrvatske gdje je nastupio na trinaest svjetskih prvenstava, te na desetak u ulozi kapetana trenera.
Dodajmo tome kako ŠRD Česma ove nedjelje, 11. kolovoza, na ribnjaku u Tomašu obilježava 95. godišnjicu osnutka društva. Tim povodom će biti održan 49. Memorijal Antuna Čika, Alpe Adria Kup u lovu na ribe udicom na plovak, ali i 1. Gulaš kup, a tu je i zabavni program uz nastup grupe Čista desetka.