Svako treće dijete je debelo, bjelovarski liječnik savjetuje kako zaustaviti ovaj trend

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Svako treće dijete u Hrvatskoj je debelo. Podatak je to koji našu zemlju svrstava u sam europski vrh, a u korist nam ne ide ni podatak koji kaže kako je pretilost kod djeci i dalje u porastu.

O ovoj poražavajućoj statistici smo razgovarali s Vedranom Šćuricom, specijalist javnozdravstvene medicine sa županijskog Zavoda za javno zdravstvo. Doktor Šćuric glavne uzroke ovog trenda vidi u promjenama životnog stila koji uključuje današnju prehranu koja je energetski jako bogata, ali nutritivno siromašna te nedostatku tjelovježbe.

Stvaranje navika

– Pretilost kod djece je vrlo opasna zbog stvaranja navika. Nekada djeca nisu bila pretila, već su pretili bili uglavnom odrasli koji su tijekom godina nakupili loše navike koje su uzrokovale njihovu debljinu. Ako su sada djeca već pretila, to znači da ona odmalena se krivo hrane, a postavlja se pitanja kakvi će biti kao odrasli ljudi. Nažalost, taj proces povećanja pretilosti u populaciji je sve veći i sve brži. S jedne strane, sama pretilost je bolest, no ona uzrokuje i druge bolesti čime se ujedno opterećuje i zdravstveni sustav. Ako izuzmemo opterećenje zdravstva ili ekonomski aspekt, treba imati na umu da pretilost znači oštećeno zdravlje, smanjeni životni vijek, život opterećen bolestima koje su mogle biti izbjegnute pravilnom prehranom i tjelovježbom – upozorava doktor Šćuric dodajući kako ključ uspjeha leži u promjeni životnih navika.

Jednostavan recept

– Vratimo se na početak. S jedne strane djeci trebamo promijeniti prehrambene navike, a s druge strane uvesti tjelovježbu. Kada je riječ o prehrani, svakako treba smanjiti unos soli i povećati unos voća i povrća. Naime, sol je natrij koji utječe na stvaranje visokog tlaka koji je bolest sama po sebi, no on i oštećuje tijelo i stvara predispozicije za druge bolesti. Osim toga, zbog nedostataka kalija kao hranjive tvari koji se većinom može pronaći u voću i povrću razvijaju se različite bolesti. S obzirom na to da je pretilost posljedica prevelikog unosa energije kroz hranu, a premale potrošnje energije, redovita i disciplinirana tjelovježba su vrlo važne. To bi značilo baviti se sportom dva ili tri puta tjedno po sat do sat i pol – savjetuje naš sugovornik dodajući kako je, kada je riječ o sportu, jako dobro što danas djeca u Bjelovaru zaista imaju izbor između velikog broja sportova koje mogu trenirati.

– Uz rukomet i nogomet koji tradicionalno privlače velik broj djece, dobili smo vaterpolo klub, atletika raste, tu je i gimnastika… Potražnja je velika, no djecu i dalje treba gurati u sport. Ako im se ne svidi jedan sport, neka krenu na drugi. Važno je samo da se redovito nečime bave. Bitno je stvaranje zdravih navika i potreba za kretanjem. Ako još uspijemo grickalice zamijeniti voćem kao grickalicama, a prerađenu industrijski proizvedenu hranu zdravim namirnicama, puno smo učinili za zdravlje naše djece – naglašava doktor Šćuric.

 

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!