Omiljena bjelovarska kineziologinja otkriva: Ovo su vježbe koje trebate raditi svakoga dana

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Ljekara Bjelovar u suradnji s Bjelovarsko-bilogorskom županijom i županijskim Zavodom za javno zdravstvo danas obilježava Svjetski dan sporta. Tim povodom na građani sve do 12 sati na bjelovarskom korzu ispred Ljekarne Bjelovar imaju priliku izmjeriti krvni tlak, šećer u krvi, vitaminsko-mineralni status, ali i razgovarati s liječnikom te kineziologinjom o zdravim životnim navikama i, naravno, sportu.

– Željeli bismo građane motivirati da se pokrenu i da se počnu baviti sportom. Statistika nam nije dobra. Naime, na europskoj razini zauzimamo prvo mjesto po debljini i pretilosti, a upravo sportom i reguliranjem tjelesne mase možemo spriječiti niz bolesti – kazala je ravnateljica Ljekarne Bjelovar Katarina Fehir Šola.

Da je sportu izuzetno važno slušati savjete stručnjaka ovom je prilikom naglasila kineziologinja Branislava Musulin.

– Jako je važno slušati savjete stručnjaka s diplomom. Ja se volim našaliti na račun svog muža pa kažem „Nemojte slušati savjete ćelave osobe o šamponu i fenu!” To je važno jer ista vježba nekome može pomoći, a nekome odmoći. Također, jedna vježba može poboljšati kardio-respiratorni sustav, ali ako osoba ima dijastazu ili prolaps, ista ta vježba može pogoršati simptome – upozorava kineziologinja savjetujući što bi svatko svakoga dana trebao učiniti za svoje zdravlje.

– Optimalno je svakoga dana napraviti 12 tisuća koraka. Bilo bi idealno tri puta tjedno napraviti kardio trening, a to bi recimo bilo brzo hodanje. Ono je čak efikasnije za mršavljenje od trčanja. Tome bi trebalo dodati dva ili tri treninga snage. Naravno, to ne mora biti teretana, već mogu biti čučnjevi, sklekovi, zgibovi, iskoraci u kućnoj varijanti – ističe Musulin dodajući i savjet kako se motivirati. Kako kaže, za početak je važno zamisliti idealnu verziju sebe.

-Zamislite tko želite postati za godinu dana. Kada vam se teško pokrenuti, zamislite što bi vam ta osoba rekla, što bi odlučila vaša idealna verzija. Naravno, motivacija najčešće pada nakon dva tjedna, no bitno je ostati discipliniran i pronaći aktivnost u kojoj uživate jer jedino tako ćete jedva čekati da je obavljate – zaključila je Musulin.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!