U Velikoj Pisanici će otkrivati tajne biljaka, ali i začudnih bića

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

VELIKA PISANICA – U Velikoj Pisanici će se ove subote desetog lipnja po drugi put održati manifestacija “Stazama ljekovitog bilja naše Bilogore”, a tajne naizgled običnog, ali ljekovitog bilja će se početi otkrivati već u 8:30 na imanju Terezije Nakani.

-Koje biljke se kriju? Ja ću samo nabrojiti biljke koje su naše domaćice obavezno imale u povrtnjacima, a to su kadulja, kaloper, menta, melisa, a na našim njivama i poljima ima stvarno bezbroj biljaka koje su svaka na svoj način ljekovite. Kod mene raste ginko, ali i dosta zlatnice koja se obično koristi s mrtvom koprivom i koristi za mokraćne i bubrežne kanale. No, ne želim ja govoriti za što je koja biljka dobra. Ja kažem ‘dođite, uberite, nosite, a o ljekovitosti neka govore stručne osobe’ – kaže gospođa Terezija.

Stručne osobe s kojima će se prošetati velikopisaničkim stazama ljekovitog bilja i koje će održati interaktivno predavanje su profesor Željko Sobotka i travar Antun Francetić. Na OPG-u Nakani će biti obilježeno i 20 godina prvog ekološkog certifikata u Velikoj Pisanici. Upravo je Terezija Nakani s grupom zaljubljenica u organsku, eko poljoprivredu prije dvadeset godina pokrenula velikopisaničku ekološku priču na što je posebno ponosna.

-Bila sam članica udruge Živa zemlja koja se zalagala za uzgoj bez pesticida i tako sam i na poziv Županije pokrenula to kod nas i uključila sam u Velikoj Pisanici 10 žena koje su počele uzgajati na ekološki način. Od nas deset je nas tri ostalo u tome , imalo nadzor i dobilo certifikat te 2003., nas tri i Ivica Budrovčan. Ja sam se u to nekako zaljubila i meni ja udruga bila kao obitelj, ali treba napomenuti i da smo prošli dva mjeseca edukacije od stručnjaka, a imali smo i partnere za prodaju naših proizvoda. Za mene je to bilo jako lijepo razdoblje – prisjeća se Nakani.

Kao zaljubljenica u tradicionalne sorte, ali i onim egzotičnim i neobičnim, ovo područje je upoznala s nekim novim kulturama.

-U to vrijeme je npr. batat bio čudo, a tikve, to su bile tikve iz cijelog svijeta. Ovo sve što sada vidite to je počelo u ono vrijeme. Tu su bili i čajota odnosno meksički krastavac, peruanska jagoda. Imala sam kozjak, luk, stare sorte paradajza, ali sam voljela i to novo i moram priznati da kod nas sve jako lijepo uspijeva – kaže Terezija Nakani.

Na njeno su imanje dolazili i osnovnoškolci, ali i studenti kako bi vidjeli kako u praksi izgleda eko poljoprivreda. Danas Terezija Nakani zbog godina više nema eko certifikat, ali i dalje radi po eko principima. No, njeno je imanje tek prva stanica staze ljekovitog bilja. Nakon njenog OPG-a okupljeni će se otputiti na imanje Jasne Ileković na kojem će se upoznati s tamošnjim ljekovitim biljem i proizvodima i obići izletište “Legenda o hrvatskom hrastu”. Na tom se imanju bajkovitog naziva u Bedeničkoj može vidjeti oko 500 stabala oraha u ekološkoj proizvodnji, a između njih su svoje mjesto našli i šipak, marelice, žužule, ali i šumske šparoge, začinsko i aromatično bilje, bademi, pekan orasi, mini kivi, sibirski kivi i onaj bavarski. U onom šumskom dijelu može se prošetati ispod krošanja oko tri tisuće stabala hrasta kitnjaka koje je zasadila kako bi obnovila staru šumu, a na preporuku savjetodavaca. Proći se može i kraj breze, bukve, ali i trešnje, kestena, maruna, divljih krušaka i brekinja. Nakon tog šumsko-voćnog kutka raja se kao završna točka šetnje odlazi na izletište “Na malenom brijegu” u Ribnjačku gdje je na rasporedu prezentacija Bilogorskih začudnih bića i predavanje Romane Lekić o botaničkom i parkovnom turizmu “Kroz kontakt s drvećem i biljkama vraćamo bajku u svoj život”. Ova velikopisanička bajka će za ovu godinu korice zatvoriti oko 15 sati.

Foto: Općina Velika Pisanica


PODIJELI S PRIJATELJIMA!