Bjelovarski ljekarnici otkrili kojih im lijekova trenutno najviše nedostaje

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Samo od početka 2023. godine registrirana je nestašica čak 17 lijekova, prema listi Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED). Glavni razlog nestašice određenih lijekova uglavnom su problemi s proizvodnjom ili distribucijom, ali i povećana potrošnja u sezoni gripe, covida i drugih respiratornih infekcija. Kako napominje ravnateljica ZU Ljekarna Bjelovar Katarina Fehir Šola, važno je naglasiti da nestašica lijekova nije problem samo Hrvatske, nego i Europske unije.

Trend nestašice u EU

– Prema nedavno provedenoj analizi Europske komisije pod nazivom Future-proofing pharmaceutical legislation u svim državama članicama EU-a primijećen je trend porasta prijava nestašica lijekova proteklih godina. To se dijelom može pripisati ekonomskoj globalizaciji budući da su različite faze proizvodnje podijeljene na više lokacija diljem svijeta, kao i koncentraciji farmaceutske proizvodnje u zemljama izvan Europe, posebno Kini i Indiji. Kina i Indija proizvode između 60 i 80 posto svjetskih aktivnih farmaceutskih sastojaka – pojašnjava naša sugovornica otkrivajući kako se situacija oko nestašice lijekova mijenja iz dana u dan, ali kako je najveći problem nestašica antibiotskih sirupa za djecu.

– Unatoč navedenim nestašicama, na tržištu je registriran veći broj lijekova za to terapijsko područje tako da postoje druge terapijske opcije za naše pacijente. Na našem tržištu trenutačno je dostupno približno 3 500 odobrenih lijekova. Svaki se lijek može povremeno naći u nestašici. Za lijekove u nestašici dostupne zamjenske terapije s istim djelatnim tvarima ili iz istih terapijskih skupina – ističe magistra pojašnjavajući kako kada nema lijeka koji je pacijentu potreban, ljekarnik može ponuditi zamjenski lijek. To je lijek iste djelatne tvari, ali drugog proizvođača.

Ljekarnički savjet

– Ako se pacijent ne slaže, mora ponovno liječniku da mu se propiše novi lijek. Pacijenti uglavnom shvaćaju situaciju i znaju da su nestašice moguće tako da najčešće prihvate ljekarnički savjet – kaže naša sugovornica. Kada će se tržište stabilizirati, teško je prognozirati, ali magistra Fehir Šola pojašnjava kako HALMED i veledrogerije ljekarne svakodnevno obavještavaju vezano za nestašice te najavljuju mogući dolazak lijekova.

– Na primjer, za Almacin 250 mg/5 ml prašak za oralnu suspenziju prema listi HALMED-a navedeno je razdoblje nestašice od 20. siječnja do 15. veljače 2023. godine – otkriva magistra.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!