HZJZ upozorava na pojavu ospica. Evo kakva je situacija u BBŽ-u

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nedavno je izvijestila da je broj prijavljenih slučajeva ospica u svijetu u prva dva mjeseca ove godine čak 79 posto veći nego u istom razdoblju lani.

Posljednjih dana zabilježeno je nekoliko slučaja u Zagrebu i Dalmaciji stoga smo kod Sanje Smolčić, epidemiologinje i zamjenice ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije provjerili kakva je procijepljenost u BBŽ-u te o kakvoj se to točno bolesti i radi.

-Prve tegobe su hunjavica, pečenje i suženje očiju, grlobolja i suhi kašalj. Paralelno se javlja i povišena tjelesna temperatura koja postupno raste. Drugi ili treći dan bolesti na sluznici usne šupljine javljaju se sivkaste naslage poput zrnca pijeska, Koplikove pjege. Četvrtog dana bolesti javlja se ružičasti točkasti osip na licu, a zatim i po cijelom tijelu – kaže nam Smolčić i dodaje.

-To je nekomplicirana bolest, a takva je kod velike većine oboljelih, traje između 7 – 10 dana i prolazi bez posljedica. Od komplikacija česta je upala uha. Rjeđe komplikacije su upale pluća ili mozga koje mogu dovesti do smrtnog ishoda čija je učestalost u zemljama u razvoju koje nisu dobro pokrivene cijepljenjem 3 – 5%. Za osobe koje su u dobi do dvije godine preboljele ospice moguća je i kasnija, teška komplikacija bolesti – subakutni sklerozirajući panencefalitis – priča nam Smolčić koju smo upitali kakva je situacija u BBŽ.

-Posljednji slučaj ospica u Bjelovarsko-bilogorskoj zabilježen je u jesen 2011. godine kod necijepljenog djeteta koje se zarazilo van Hrvatske, a zahvaljujući tada dobroj procijepljenosti protiv ospica u našoj županiji i poduzetim protuepidemijskim mjerama nije došlo do pojave epidemije.U BBŽ trenutno nema oboljelih, a niti ne očekujemo veće epidemije s obzirom na tradicionalno dobru pokrivenost cijepljenjem na području naše županije – ističe Smolčić koja nam je rekla i koja je prevencija te kakva je procijepljenost u BBŽ-u.

-Cijepljenje je jedini način visokoučinkovite prevencije. Specifičnog liječenja nema budući se radi o virusnoj bolesti. Međutim, svakako je potrebna izolacija uz mirovanje i simptomatsku terapiju (prije svega snižavanje temperature). U 2021. godini procijepljenost u BBŽ je bila zadovoljavajuća što se tiče docjepljivanja, 96,28% (1. razred osnovne škole), dok je primarnim cijepljenjem (navršena 1. godina života) bilo obuhvaćeno 93,45% što je tek nešto niže od potrebnog obuhvata od minimalno 95%. No, kod tako male djece obično se radi o privremenim kontraindikacijama te se za generaciju taj deficit postotka procijepljenosti obično nadoknadi – zaključila je Smolčić.

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!