BOK fest: Predstava zbog koje će se tražiti ulaznica više!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Pred vratima je jubilarni 20. BOK fest kojeg mnogi građani s nestrpljenjem iščekuju. Festival počinje 28. travnja, a sutra će u gradskoj vijećnici Goran Navojec u društvu gradonačelnika Darija Hrebaka predstaviti cjeloviti program ovogodišnjeg festivala. 

Dva dana za redom

Iz neslužbenih, ali provjerenih izvora doznali smo da će ove godine prvi put na festivalu gostovati veliki kazališni i filmski glumac Rade Šerbedžija i to s predstavom ‘Tko se boji Virginije Woolf’. Organizatori, doznajemo, očekuju veliku zainteresiranost bjelovarske publike stoga će predstava u Domu kulture igrati dva dana za redom, 2. i 3. svibnja. 

Inače, ovaj apsolutni klasik suvremene američke književnosti doživio je i filmsku ekranizaciju 1966. godine s Elizabeth Taylor i Richardom Burtonom u glavnim ulogama, a kao kazališni komad kojeg je napisao Edward Albee već pola stoljeća osvaja publiku diljem svijeta. 

Za kazalište Ulysess ‘Virginiju Woolf’ režirala je uspješna redateljica Lenka Udovički uz vrsnu pomoć dramaturginje Željke Udovičić Pleštine koja je o predstavi rekla sljedeće: 

‘Martha i George, sredovječni bračni par u sitne sate, po završetku fakultetske zabave ugošćuju mladi bračni par, Nicka i Honey. U toj se noći raskrinkava lažna idila učmalog malograđanskog života na provincijskom sveučilištu. Odabir tako nekonvencionalnog vremena za konvencionalna druženja otvara dramski prostor nizanju scena koje nam dopuštaju da zavirimo iza kulisa socijalno prihvaćenog kodeksa ponašanja.

Tko se boji života bez iluzija?

Noć u kojoj se pod izlikom suviška alkohola ruše ograde društvenih pravila, onih koje malograđanskom sigurnošću jamče takozvani uspjeh, nemilosrdno se propituje naličje ove naše kulture i civilizacije. Kao i nama, i ovim je likovima lakše egzistirati pod krinkom normalnog života nego skinuti maske i riskirati nepovratni gubitak vlastitih oslonaca u toliko potrebnim životnim iluzijama. A one te noći, vjerojatno tek do slijedećeg jutra, padaju. Ali iskrenost ne donosi katarzu, već otvara prostor boli i patnje.

To se može sažeti u jednu rečenicu pisca koji je rekao: “Tko se boji Virginie Woolf?” znači “Tko se boji vuka još?” znači “Tko se boji života bez lažnih iluzija?”

Suvremenost ove predstave ogleda se i u tome što bez straha i vrlo nedvosmisleno najavljuje prodornu, agresivnu, na sve spremnu “novu” generaciju koja promovira zamisao da je uspjeh mjerljiv isključivo kriterijima koje sa sobom donosi liberalni kapitalizam.

Ipak, “Virginia Woolf” pruža nam mogućnost individualnoga bijega od društvenih konvencija, sugerirajući nam da se još uvijek možemo zalagati za mogućnost izbora; za pravo na vlastitu zbunjenost i šutnju unutar civilizacije koja inzistira na komunikaciji buke; ohrabruje nas u pravu na postavljanje pitanja u svijetu koji takva pitanja izvrgava ruglu; u pravu na romantizam i melodramu u svijetu koji se srami emocija – navela je Željka Udovičić Pleština. 

FOTO – DARJA ŠTRAVS TISU


PODIJELI S PRIJATELJIMA!