Mlada Bjelovarčanka Ema otkriva: Ovo je moj put od konfekcijskog broja XL do XS!
„Kako smršavjeti do ljeta?”, „Najbolje vježbe za mršavljenje” – ovo su samo neke od google pretraga u proljetno vrijeme. Naime, nakon uskrsnih blagdana i službeno smo ušli u doba godine kada kreće potraga za načinima kako što brže i sa što manje uloženog truda izgubiti višak kilograma nakupljen tijekom zime. No kratkotrajne vježbe rezultiraju i kratkotrajnim rezultatima. S druge strane, donosimo primjer mlade Bjelovarčanka Eme Čukljaš koja je kao 16-godišnja djevojka odlučila smršavjeti, a u svom naumu je uspjela isključivo svojoj upornosti i predanosti. Danas, četiri godine kasnije, i dalje održava svoju besprijekornu liniju. Na pitanje kako je u tome uspjela, daje vrlo jasan odgovor – pazim sam na prehranu i vježbam. Uz pomoć ovog jednostavnog recepta došla je od konfekcijskog broja XL do XS.
-Prijateljica i ja smo vidjele da se u gradu otvorila nova teretana i odlučile smo se upisati. Već prvi trening nas je ubio, a meni je to bila najbolja pozivnica da se vratim. Tada sam imala 70 kilograma i zaista sam bila kao mala buhtlica, a upravo promjena izgleda je bila moj glavni motivator – započinje svoj priču studentica poslovne ekonomije u Zagrebu koja je svoj proces preobrazbe započela individualnim treninzima, a nastavila vježbanjem u grupi. U teretanu je dolazila nekoliko puta tjedno, slušala sve upute i savjete trenera, a osim fizičke aktivnosti, pripazila je i na prehranu.
Glavna caka prehrane
– U početku sam bila dosta restriktivna što se tiče ugljikohidrata, no shvatila sam da je umjerenost ključ uspjeha. Nekada sam mogla pojesti kruha na izvoz, a danas uopće nemam takvu potrebu. Naravno, kruh jedem i sada, ali u normalnim količinama. Također, slatko i gazirano sam smanjila, no ne bih rekla da su kruh, gazirano i slatko problem, već količina njihova unosa. To je bila glavna caka – otkriva Ema dodajući kako su treninzi i prehrana rezultirali dobrim rezultatima te kako je u konačnici smršavjela 15 kilograma.
– Nakon što sam smršavjela, opet sam se udebljala i došla do 63 kilograma. Bilo je to vrijeme korone kad su bile zatvorene teretane, a ja nisam imala volje za treniranje kod kuće. No kada se moja teretana ponovno otvorila, vratila sam se treninzima pa je vaga kroz neko vrijeme ponovno pokazala 55 kilograma. Ovu kilažu imam već godinu i pol i zaista sam zadovoljna. Jedem sve kao i svi drugi. Ako mi se jedu napolitanke, pojest ću ih, no zasigurno neću pretjerivati. Moje navike su se jednostavno promijenile, no jedem i štrudle i mlince i francusku salatu.
Teretana mi je, uz fakultet, u samom vrhu prioriteta. Zavoljela sam vježbanje, a vrlo mi je važno i što je ondje atmosfera jako opuštena, svi su susretljivi, osjećam se kao da sam kod kuće. Osim toga, što je možda i najvažnije, sada više u teretanu ne idem zbog izgleda, već zbog zdravlja. Naravno, neke dane imam više motivacije, a neke manje, no imam kontinuitet. Čini mi se da sam se promijenila više psihički nego fizički, a danas mi je najvažnije da se dobro osjećam – ističe Ema dodajući kako nikome od nas cilj ne bi trebao biti dobar izgled, već zdravlje.
-Nije cilj izgledati dobro, nego osjećati se dobro. Manji unos hrane i trening su najbolji put. Kakav će to biti trening, svatko treba odlučiti prema svojim željama, no u konačnici je važno da idemo u korist svog tijela, a ne na štetu. I to ne samo pred ljeto, već tijekom čitave godine kako bih i s 40, 50 ili 80 godina bila u dobroj formi – savjetuje ova djevojka koja o teretani u kojoj vježba i trenerima ima samo riječi hvale.
Ništa bez discipline
Upravo motivaciju i disciplinu kao glavne preduvjete uspješnog vježbanja naglašava i vlasnik i trener bjelovarske teretane My Way Renato Sokolović. Kako kaže, kada odlučite krenuti u teretanu, najvažnije je imati disciplinu, a isto tako i motivaciju koja će nas u startu pokrenuti.
-U proljeće je vrlo čest motiv gubitak kilograma nakupljenih preko zime. Svatko se želi pokazati na plaži u svojoj najboljoj verziji. Ponekad motiv dolazi kroz savjet liječnika koji kaže da je vrijeme za vježbanje. Onima koji se nikada nisu bavili sportom, tijelo će samo pokazati da je zanemareno nakon 40. ili 45. godine. Ako pojedinac trenira povremeno, to će biti nakon 50 ili 55 godina, a moram reći kako ima i onih kod kojih se tijelo neće javiti na takav način, no to je vrlo rijeko. Slično je i s autom koji nikad nije bio na servisu. Sve je u redu do određenog trenutka nakon kojeg je potrebno zamijeniti različite dijelove – pojašnjava Sokolović vraćajući se na motivaciju. Kako kaže, prvih mjesec dana većina onih koji krenu na vježbanje imaju snažan motiv, no nakon početnog entuzijazma, motivacija nerijetko pada, a tada u fokus dolazi disciplina.
-Svatko sam sebi mora reći „Danas mi se ne ide na trening, ali ipak idem”. Moramo znati da se svaki dan na trening ne ide ni vrhunskim sportašima, ali znaju da bez treninga nema rezultata. Važno je ne odustati nakon prve poteškoće jer već nakon četiri, pet ili šest mjeseci vježbanje prelazi u rutinu i tada se čovjek osjeća neispunjeno ako preskoči trening. Čini se da su Bjelovarčani sve više toga svjesni pa u sve većem broju vježbaju tijekom čitave godine. Naravno, uvijek ima i onih koji žele u mjesec ili dva doći do forme neke od zvijezda Instagrama, no takva su očekivanja najčešće nerealna – zaključuje Sokolović.