U Križevcima geotermalnom energijom žele grijati javne objekte, u tijeku ispitivanje bušotina
Nedostatak EU fondova namijenjenih ulaganju i iskorištavanje obnovljivih izvora energije u Gradu Križevcima ističu kao jedno od potencijalnih „uskih grla” kada su u pitanju geotermalni izvori i proizvodnja „zelene” energije. Bez obzira na brojne prednosti koje nudi geotermalna energija, za projekte te vrste potrebna su visoka ulaganja za koja, barem za sada, ne postoji velik komercijalni interes. Stoga, prva istraživanja najčešće iniciraju jedinice lokalne samouprave, a upravo je takas slučaj i u Križevcima gdje se trenutno provode dva projekta iz područja iskorištavanja geotermalne energije za koje je gradska uprava povukla više od osam milijuna kuna u sklopu Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora 2014.-2021.
Projektom „Izrada tehničke dokumentacije za korištenje geotermalne energije na području Grada Križevaca“ predviđena je izrada sve potrebne tehničke dokumentacije za eksploataciju bušotine Križevčanka 1, glavni projekt za istražnu bušotinu Križevčanka 2, ali i idejni i glavni projekt za uspostavu sustava grijanja javnih objekata (district heating).
Konkretno, navode iz Grada Križevci, cilj je geotermalnu bušotinu iskoristiti za grijanje kompleksa javnih zgrada koje su u blizini izvora kao što su škole, Visoko gospodarsko učilište, potencijalno gradskog bazena, ali i omogućiti korištenje geotermalne energije za grijanje staklenika i sušare u suradnji s Visokim gospodarskim učilištem u Križevcima koje u blizini bušotine ima svoje poljoprivredne površine i praktikume. Ukupna vrijednost toga projekta iznosi 3,7 milijuna kuna.
Geotermalni potencijal ležišta
Projekt „Uspostavljanje sustava za proizvodnju geotermalne energije na području Grada Križevaca“ ima za cilj utvrditi geotermalni potencijal ležišta. Pod tim se podrazumijeva ustanoviti moguću količinu pridobivanja geotermalne vode i količinu plina otopljenog u vodi, zatim ležišnu temperaturu i tlak, fizikalno – kemijske karakteristike vode i plina te na temelju interpretacije mjerenih podataka utvrditi ležišne parametre za izračun rezervi geotermalne vode.
Nadalje, provest će se planirana probna eksploatacija za potrebe hidrodinamičkih i laboratorijskih ispitivanja kako bi se utvrdile karakteristike ležišta i definirali parametri ležišta potrebni za izradu Elaborata u rezervama. Ukupna vrijednost projekta iznosi 4,5 milijuna kuna, a kroz projekt će se provesti hidrodinamičko ispitivanje bušotine, promovirati korištenje geotermalne energije i održati radionice s partnerima iz Islanda i Norveške.
Energetska neovisnost
„Nakon EU projekta Healing Places, ova dva projekta iznimno su važna za nastavak istraživanja naše geotermalne bušotine i pripremu potrebne dokumentacije za njenu eksploataciju. Cilj je bušotinu Križevčanka 1 koristiti u energetske svrhe što je u ovim vremenima kada cijene energenata idu gore iznimno važno jer bi se omogućilo grijanje javnih objekata u blizini izvora te potencijalno i za grijanje gradskog bazena. Kao što znate, Križevci žele postati energetski neovisan grad do 2030. godine, a ovim projektima, bliže smo cilju,“ istaknuo je gradonačelnik Mario Rajn na predstavljanju projekta.
Partner na oba projekta je Komunalno poduzeće Križevci d.o.o. i Efla HF, tvrtka iz Islanda specijalizirana u području iskorištavanja geotermalne energije, a oba projekta pripremljena su u Gradskoj upravi u suradnji s Komunalnim poduzećem d.o.o. i bez angažmana vanjskih stručnjaka.
Iz Grada Križevci poručuju i da bi realizacija spomenutih projekata bila vrlo otežana bez uspješnog apliciranja na Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora 2014.-2021. Financiranje, odnosno nedostatak izvora financiranja, po mišljenju gradske uprave ujedno i predstavlja najveći izazov prilikom realizacije projekata te vrste.
Usto, Grad planira sinergijom privatnih i javnih investicija potaknuti iskorištenje toplinske energije. Temeljem trenutno dostupnim podacima temperatura ležišta nije isplativa u svrhu proizvodnje električne energije, pojašnjavaju iz gradske uprave.
Foto: krizevci.hr
*Dozvoljeno prenošenje sadržaja uz objavu izvora i autora
*Tekst je objavljen u sklopu projekta poticanja novinarske izvrsnosti Agencije za elektroničke medije