Županijski Stožer informirao javnost o primjeni treće doze cjepiva protiv bolesti COVID-19
U prostorijama Županijske uprave danas je nakon redovne koordinacije Stožera civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije održana konferencija za medije na kojoj su predstavljene aktualnosti vezane uz epidemiološku situaciju na području županije te cijepljenje protiv bolesti COVID-19.
Načelnik Stožera Ratimir Ljubić uvodno je izvijestio kako je epidemiološka situacija na području županije i dalje stabilna, uz povećanje u odnosu na ranije razdoblje, i s oko 250 do 300 novooboljelih na tjednoj razini. Kako bi se kontroliralo širenje zaraze na još veći dio populacije, ponovno je apelirao na građane da se cijepe, kao i da se pridržavaju svih epidemioloških mjera.
– Što se tiče škola, situacija se poboljšala pa tako imamo 20 pozitivnih učenika, njih 64 u samoizolaciji, nemamo pozitivnih nastavnika i četvero ih je u samoizolaciji. Kod nenastavnog osoblja imamo dvije pozitivne osobe i dvije u samoizolaciji, a i dva razreda su na online nastavi. Nastavljamo i s cijepljenjem po punktovima, prema rasporedu za listopad, što znači da se svake subote cijepi u dvorani Srednje škole u Koprivnici, od 8 do 12 sati, s time da će se 27. listopada cijepiti u dvorani Strukovne škole Đurđevac od 14 do 15 sati, a 29. listopada u dvorani Osnovne škole Ljudevita Modeca u Križevcima, od 14 do 17 sati. Na raspolaganju su sva cjepiva i moguće je cijepiti se sa sve tri doze te pozivamo građane da se odazovu – istaknuo je načelnik Ljubić.
Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo KKŽ Draženka Vadla pojasnila je Preporuke za primjenu treće doze u imunokompromitiranih osoba i docjepljivanje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, kauzavši kako primjenu treće doze cjepiva određenim kategorijama imunokompromitiranih osoba treba razlikovati od primjene tzv. booster doze.
– Treća doza primjenjuje se zbog ograničenog, tj. slabijeg imunološkog odgovora i treba je shvatiti kao dodatnu dozu osobama za koje se pretpostavlja da nisu razvile potpuni ili zadovoljavajući imunološki odgovor, a može se primijeniti dva mjeseca nakon primitka druge doze. Docjepna ili booster doza je doza cjepiva koja se primjenjuje s većim vremenskim odmakom od primarne serije cijepljenja kako bi se produžila duljina trajanja zaštite stečene primarnim cijepljenjem (kronični bolesnici, osobe starije od 65 godina, korisnici domova za starije osobe, djelatnici u zdravstvenom i sustavu socijalne skrbi, osobe koje kućanstva dijele s imunokompromitiranimi osjetljivim osobama) te se može primijeniti šest mjeseci nakon primitka druge doze – pojasnila je ravnateljica Vadla te apelirala na građane da se cijepe.
– Prošli smo 50 posto cijepljenih odraslih osoba u našoj županiji, cjepiva ima dovoljno i pozivam sve da se cijepe. Važno je napomenuti kako kod nas niti jedna osoba, koja se cijepila s dvije doze, a bila je ponovno zaražena koronavirusom, nije umrla – istaknula je Vadla.
Što se tiče nuspojava od cjepiva, one su zanemarive u usporedbi s posljedicama koje izaziva koronavirus, pojasnila je Vadla i dodala – U našoj županiji dosad nismo registrirali teže nuspojave cjepiva, osim oteklina, zimica i temperatura, no i to je samo kod nekih, dok velika većina uopće nema nikakvih nuspojava nakon cijepljenja. Što se pak tiče cijepljenja mlađih dobnih skupina, na području naše županije za sad nema nekog masovnije odaziva – kazala je Vadla te pozvala sve građane da se i dalje pridržavaju svih epidemioloških mjera, održavanja distance, higijene i dezinfekcije jer koronavirus je još uvijek itekako prisutan.
Stožer civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije