Zanima vas kako će bilogorska metropola izgledati 2050.? Prvi čovjek grada objavio vizuale

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Gradski vijećnici na današnjoj sjednici Gradskog vijeća dobit će u ruke knjižicu od 300-tinjak stranica detaljnih analiza i prijedloga za tri trenutno potpuno neiskorištena gradska prostora ogromne vrijednosti.

Riječ je o revolucionarnom planu razvoja Bjelovara do 2050. godine koji bi trebao temeljito promijeniti tri ključne lokacije u gradu.
Prema studiji koju su izradili stručnjaci Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, profesor Alen Žunić i arhitektica Petra Vlahek, na mjestu napuštenih silosa u središtu grada trebao bi niknuti novi gradski centar.

U njemu bi se, uz očuvanje dijela postojeće arhitekture, izgradili prvi bjelovarski multiplex i art kino, koncertna dvorana te prostor za suvremeni ples i glumu. Kompleks bi mogao uključivati i muzej suvremene umjetnosti, muzej bjelovarske industrije, galerije, shopping centar, hotel i stambene zgrade, sve povezano trgovima i parkovima.

Na krajnjem sjeveru grada planira se “Bjelovarski vrt”, zamišljen kao spoj edukacije, zdravlja i ekologije. Trenutno neiskorištena zelena površina trebala bi se pretvoriti u botanički vrt sa staklenicima i japanskim vrtom, a posjetitelji bi mogli uživati u šetnicama, vidikovcima i odmorištima. Posebnu atrakciju predstavljali bi aviarij i insektarij s bogatim životinjskim svijetom.

Najveća promjena očekuje se na jugu grada, gdje bi se na mjestu nekadašnje Bjelovarske industrije mesa (BIM) trebao izgraditi tehnološki kampus. Ovaj centar bio bi usmjeren na razvoj robotike i umjetne inteligencije, s istraživačkim laboratorijima i edukacijskim prostorima. Vizuru grada na tom bi dijelu mogli promijeniti neboderi poslovne i stambene namjene.

Sve tri zone povezivala bi “Bjelovarska linija” – pješačko-biciklistička staza duga 4,5 kilometara. “Studija je kompas, a ne karta. Kreće ‘danas’ kako bi se na vrijeme ostvarilo ‘sutra’”, poručuju autori, naglašavajući kako je projekt zamišljen fazno, s mogućnošću prilagodbe potrebama građana i dostupnim investicijama.

– Bjelovar 2050 – zvuči dosta pomopozno, no svaki ozbiljan grad koji ima jasnu viziju razvoja, želi da ta vizija ima i znanstvenu podlogu. Naručili smo studiju od Arhitektonskog fakulteta — Zavoda za urbanizam, prostorno planiranje i pejzažnu arhitekturu. Bolje od toga u Hrvatskoj nema. Ovako struka vidi kako bi Bjelovar urbanistički trebao izgledati 2050. i koje su površine i lokacije strateški važne da se aktiviraju u budućnosti Grad Bjelovar – najavio na putem Facebooka bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!